Východočeské divadlo přivítalo nejlepší pedagogy roku 2023

Pardubice – V pátek večer se v prostorách Východočeského divadla Pardubice sešli nejlepší pardubičtí pedagogové za rok 2023. Ti nejenom že převzali ocenění za svou práci, ale také zhlédli představení Do Nebes!

„Práci učitelů považuji za jedno z nejdůležitějších povolání, jaká existují. Po rodině jsou to právě učitelé, kdo formují a rozvíjí naše děti. Doufám, že i díky tomuto ocenění naši pedagogové vědí, že jejich práce nezůstává nepovšimnuta," ocenil práci pedagogů primátor města Pardubic Jan Nadrchal.

Radnice oceňuje nejlepší pedagogy každoročně v měsíci březnu v souvislosti se Dnem učitelů. „Pro vnímání této profese ve společnosti jsou důležité symboly. Oceňování těch nejlepších pedagogů je poděkováním a ukázkou toho, jak si jejich práce nesmírně vážíme, a věřím, je i motivací do jejich další činnosti. Z 53 organizací, kde vzděláváme a pečujeme o téměř 16 tisíc dětí, oceňujeme skutečně ty nejlepší, pro které je jejich profese posláním, a kteří dosahují se svými žáky vynikajících výsledků. Součástí našeho poděkování je také finanční odměna. Velmi mě těší, že se z oceňování stala prestižní akce, kdy je zaplněné celé naše divadlo," řekl první náměstek primátora Jakub Rychtecký zodpovědný za školství s tím, že poděkování si za svou zodpovědnou a společensky nenahraditelnou práci zaslouží úplně všichni.

Komise pro výchovu, vzdělávání a rodinu letos obdržela 35 jmen, z nichž si 28 pedagogů v prostorách pardubického divadla dokráčelo pro pamětní listy a kytice jako poděkování za jejich náročnou práci. „Titul nejlepších učitelů roku 2023 získalo sedm pedagogů, konkrétně Lucie Kubátová, Karel Myška, Zita Kudrnová, Zdeňka Grossová, René Hönig, Venuše Novotná a Iva Škaloudová. Ocenění si zaslouží díky svému významnému osobnímu přínosu ve výchově a vzdělávání dětí a mládeže. Děkujeme jim za jejich každodenní mravenčí práci," sdělil předseda Komise pro výchovu, vzdělávání a rodinu František Němec. Podle něho už samotná nominace od ředitele je skvělým vysvědčením jejich práce. 

Speciální ocenění – cenu náměstka Rychteckého – získala Petra Vopršalová z mateřské školy Korálek. „Tato cena patří celému kolektivu v Mateřské škole Korálek pod vedením akční paní ředitelky za jejich úžasné zapojení rodičů a dětí do sportovních aktivit Běháme s Korálkem. Pravidelného běhání se zúčastnilo 97 dětí z korálkových tříd. Dětem, rodičům, sourozencům, prarodičům a dalším členům rodiny se podařilo v roce 2023 dohromady naběhat neuvěřitelných 4 582 kilometrů," vyzdvihl práci ředitelky Vopršalové a jejího týmu náměstek primátora zodpovědný za školství Jakub Rychtecký. Ten ocenil i aktivní zapojení školky v rámci mezigeneračního projektu babiček v mateřských školách zřizovaným městem Pardubice.

Město Pardubice již tradičně ocenilo i tři nejlepší ředitele za rok 2023, letos si toto ocenění odnášejí tři ženy. Staly se jimi Gisela Kostelecká ze ZŠ Staňkova a dvě končící dlouholeté ředitelky – Jana Smetanová ze ZŠ Prodloužená a ředitelka mateřské školy Benešovo náměstí Šárka Fišerová.

Součástí slavnostního večera bylo i loučení s odcházejícími řediteli a ředitelkami, kteří všichni obdrželi perníkové vysvědčení. „Kromě již dvou výše zmíněných ředitelek a osobností Jany Smetanové a Šárky Fišerové si perníkové vysvědčení, které je upřímným poděkováním za jejich dlouholetou kvalitní práci pro pardubické školství, odnesli také Jarmila Staňková, Zdeněk Seidl, Dana Předotová, Iva Štorková a Irena Tužinská," uzavřela Ivana Liedermanová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu pardubického magistrátu.

Na ocenění nejlepší pedagog nominují ředitelé učitele z pardubických základních škol, mateřinek, základních uměleckých škol a domů dětí a mládeže a zdravotnických organizací. Tyto návrhy pak posuzuje Komise pro výchovu, vzdělávání a rodinu při Radě města Pardubic. Udělení ocenění pro nejlepší ředitele posuzuje odbor školství, kultury a sportu. Návrhy pak ještě finálně projednává Rada města Pardubic.

Autor: Kristýna Vlasáková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubice