Co mají společného Milouš Jakeš, Michael Jackson, Rumburak a Depeche Mode? Normálního debila! Dvojku…

Pardubice – Časy se mění, jen Saskia Burešová a její televizní Kalendárium zůstává… 

Retrokomedie Normální debil 2, kterou v současné době uvádí Východočeské divadlo v Pardubicích, přenáší diváky do 80. let minulého století. Ti jsou svědky přerodu hlavního hrdiny, známého průšviháře Norberta Intribuse, v mladého muže.

Proč začala Sametová revoluce? Kdy byl poprvé spatřen bod G?  

Autor a zároveň režisér inscenace Robert Bellan vypráví velmi vtipně na pozadí tehdejších událostí zábavný příběh o tom, co se dá zažít na střední škole, na vojně nebo v oblastním divadle. 

Dává jasné odpovědi na otázky, proč vlastně začala Sametová revoluce, koho nejvíc ovlivnil legendární projev generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Československa Milouše Jakeše v Červeném Hrádku, ale i na tu mnohem zásadnější: Kde byl poprvé spatřen bod G?

První sex, cigareta i alkoholové opojení. A Možná přijde i kouzelník…

První sex, cigareta i alkoholové opojení. Nebo také Nedělní chvilka poezie s herečkou Jiřinou Švorcovou, natáčení Discopříběhu či vystoupení Depeche Mode v Praze. To vše se dá zažít během svižné divadelní retrojízdy, při které Možná přijde i kouzelník, pop idol Michael Jackson nebo čaroděj druhé kategorie Rumburak.   

Publikum pozná také romskou krasavici z Banské Bystrice Aranku Tatranku, která se na první pohled zdá být (až na těch pár chybějících zubů) jako Sandy ze slavného muzikálu Pomáda. Temperament v sobě nezapře ani romská věštkyně Šarkézyová, nápadně připomínající legendární Jolandu díky její nesmrtelné hlášce „velký špatný". A co teprve šišlavý přisprostlý Fanda, který po pivu rád nejde pro nějakou tu ránu daleko…   

O 54 postav se dělí jen čtyři herci. Kdo jich sám zvládne polovinu?

Pozoruhodných postav je v představení celkem 54 a dělí se o ně jen čtyři herci, přičemž Ladislav Špiner jich sám zvládne rovnou polovinu! Na jevišti podává obdivuhodný výkon a je vidět, že ho každá figura opravdu baví. A je úplně jedno, jestli je to Saskia Burešová, Oldřich Kaiser, baletka, Milouš Jakeš, oblíbený oblastní herec nebo třeba falešný vrchní. 

Pardubická prkna, co znamenají okres pak jistě dlouho nezapomenou ani na démonický hypnopohled vyhlášeného svůdníka v podání Petra Borovce, u něhož vážně hrozí riziko omdlení (snad) většiny přítomných dam a slečen v hledišti. 

Shakespearovský herec Josef Láska (se) na jevišti válí!

A přestože Josef Láska jako Bert Intribus moc dobře ví, že „herectví nespočívá v dělání obličejů", je skvělý i on. A to nejen jako „profesionální kulturní vložka", pochodující voják nebo tanečník, který netančí, ale přímo (se) na jevišti válí! Ovšem co by shakespearovský herec neudělal pro zdar kusu, v němž „vystřihne" i slavnou „zvedačku" z Hříšného tance! Co na tom, že jeho taneční partnerka, kterou hraje Veronika Malá, málem skončí v mobilní armádní nemocnici? 

A co na to všechno říkají příslušníci SNB a co dělal v té době Andrej Babiš? Přijďte se podívat do Východočeského divadla a uvidíte sami! Normální debil 2 stojí určitě za to! Ať už jste osmdesátky zažili na vlastní kůži nebo ne, budete se na této retrokomedii zajisté královsky bavit! 

Autor: Tomáš Dvořák
Foto: Josef Vostárek