Chemiklání letos online i kontaktně v Pardubicích i na Cambridge…

Pardubice – Patnáct nejlepších středoškolských týmů se dnes utká na Univerzitě Pardubice v soutěži Chemiklání. Nad řešením sady chemických úloh na čas změří nadaní žáci své síly na Fakultě chemicko-technologické. Zítra se soutěž uskuteční také na Univerzitě v Cambridgi.

„Je důležité podporovat v žácích nadšení pro chemii, proto soutěž jako fakulta dlouhodobě podporujeme. I letos nabídneme žákům z nejlepších týmů příslib mimořádného stipendia, pokud se v budoucnu stanou našimi studenty," řekl prof. Petr Kalenda, děkan Fakulty chemicko-technologické, která je spoluorganizátorem soutěže.

Studentský spolek Alumni scientiae bohemicae ji společně s fakultou letos připravil už posedmé. Chemiklání i pravidla soutěže vymysleli vysokoškolští studenti, kteří jsou každý rok také autory speciálních soutěžních úloh z různých oblastí chemie. Před dvěma lety dostalo Chemiklání i mezinárodní rozměr, když se rozšířilo na prestižní univerzitu do Velké Británie.

„Máme radost, že se soutěž podařilo udržet i přes světovou pandemii a můžeme letos pokračovat částečně i v kontaktní formě na Univerzitě Pardubice i na Univerzitě v Cambridgi," uvedl Jan Hrubeš, jeden z organizátorů – absolvent Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. V tomto ročníku se v Británii utká během Chemiklání celkem 293 studentů v 55 týmech. V českých předkolech soutěže, které proběhly online formou, soutěžilo kolem stovky středoškoláků.

Letošní novinkou je i publikace, ve které organizátoři pro milovníky chemie shrnuli všechny úlohy za prvních pět ročníků soutěže Chemiklání. Kniha vyšla ve Vydavatelství Univerzity Pardubice a organizátoři – chemici ji pokřtí právě dnes.

Vítěze obou kategorií Chemiklání (1. – 2. ročník SŠ a 3. – 4. ročník SŠ) zveřejníme kolem 15. hodiny na sociálních sítích univerzity.

Autor: Mgr. Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice
Zdroj a foto: Univerzita Pardubice