Češi nestačili na Američany, turnaj rozehrály i ženy…

Mistrovství světa v hokejbale 2017, které letos hostí Pardubice, je v plném proudu. Na český duel s Američany dorazilo téměř šest tisíc fanoušků, kteří se i pobavili ve fanzóně při koncertu skupiny vypsaná fiXa, parádní vstup do šampionátu zaznamenaly i ženy, ty porazily Velkou Británii jednoznačně 10:0.

Ženy

První utkání ženského turnaje obstaralo střetnutí Itálie a Spojených států amerických, tedy týmů, které ještě nikdy nezískaly na turnaji medaili. Dle jejich předchozích umístění na světových šampionátech se mohl očekávat vyrovnaný zápas, což se do puntíku potvrdilo. Parádní ofenzivní pojetí, špičkové výkony brankářek a dravost obou týmů udělaly z utkání reklamu na ženský hokejbal. Avšak góly začaly padat až ve druhé třetině, když italské vedení 1:0 zajistila krásnou akcí Mormileová. Tento stav platil i přesto, že celou závěrečnou periodu Američanky nepřetržitě italskou obranu presovaly, avšak nakonec ani ona nezůstala neomylná. Jednu minutu a dvacet sekund před koncem základní hrací doby se při power play trefila za velké euforie Stewartová, čímž poslala utkání do nájezdů. V nich se trefily dvakrát hráčky USA, na jejich konto tak putuje o bod víc než Italkám.

Sobota 3. června 2017 od 12.00 hodin, malá hala Tipsport areny: USA – ITÁLIE 2:1 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 – 1:0). Branky a nahrávky: 44. Stewartová (Steadmanová), rozh. náj. Simpsonová – 32. Mormileová (Mirarchiová). Vyloučení: 3:2. Bez využití.

Druhé klání ženské části mistrovství světa bylo na programu sobotního odpoledne a duel mezi Slovenskem a Kanadou rozhodně měl divákům co nabídnout. Zaplněná malá hala Tipsport areny viděla v úvodní třetině především nápor Kanaďanek, Slovenky ale i díky výborně chytající Zuzaně Tomčíkové jejich tlaku odolaly. A naopak to byly právě ony, kdo se v úvodu prostřední periody díky samostatnému úniku a využité přesilovce dostal do vedení. Ještě do druhé sirény to ale bylo už jen o jednu branku, neboť zámořské hráčky taktéž únikem potrestaly mezeru ve slovenské obraně. Těsný jednogólový náskok pak Slovenky dokázaly ubránit i celou závěrečnou patnáctiminutovku a na úvod turnaje si tak připsaly plný bodový zisk.

Sobota 3. června 2017 od 15.00 hodin, malá hala Tipsport areny: SLOVENSKO – KANADA 2:1 (0:0, 2:1, 0:0). Branky a nahrávky: 17. Vargová (Stašová, Pravlíková), 19. Kapustová (Frühauf, Jurčová) – 22. Rattrayová. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0.

Fanoušci České republiky neodcházeli v sobotu večer z Tipsport arény úplně smutní. Zatímco mužská reprezentace musela skousnout první prohru na turnaji, ženy nezaváhaly a na úvod šampionátu bez větších komplikací přehrály tým Velké Británie. Ve druhé třetině Češky soupeřkám nasázely šest branek, nakonec braly vysokou výhru 10:0! To vše před rekordním počtem 1054 diváků.

Sobota 3. června 2017 od 19.00 hodin, velká hala Tipsport areny: ČESKÁ REPUBLIKA – VELKÁ BRITÁNIE 10:0 (2:0, 6:0, 2:0). Branky a nahrávky: 5. Přibylová (Křížová), 14. Fričová (Rullová), 17. Lédlová (Křížová), 18. Hyksová (Kvasničková), 23. Němcová (Kosinová, Kubínová), 23. Patočková (Manhartová), 25. Hyksová (Volková), 26. Kubínová (Lédlová, Rejlová), 31. Manhartová, 38. Němcová (Kosinová). Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 1054.

Pool A

Švýcarští hokejbalisté po porážce s Českou republikou ani proti Portugalsku nezačali vůbec dobře a již během prvních osmi minut musel brankář Sidler třikrát tahat míček zpoza svých zad. Reprezentanti helvétského kříže se ale nevzdali a díky snížení v závěru prvního dějství získali naději. Naději, kterou během prostřední a závěrečné patnáctiminutovky přetavili v další čtyři vstřelené góly, díky nimž nakonec vyhráli důležité utkání v poměru 5:3! Pro Švýcarsko se jedná o první body do tabulky, Portugalci na svůj úvodní bodový zisk stále čekají.

Skupina A2, sobota 3. června 2017 od 11.30 hodin, velká hala Tipsport areny: PORTUGALSKO – ŠVÝCARSKO 3:5 (3:1, 0:3, 0:1). Branky a nahrávky: 5. David (J. Cabral, Camara), 5. Cerqueira (Carreira), 8. David (Cabral, Carreira) – 15. Stäheli (Y. Müller, M. Müller), 18. Paulík (Stucki), 26. Döbeli (Faina, Aegerter), 27. Sterchi (Stucki), 32. Müller (Mermoud). Vyloučení: 7:5, navíc Mermound 10 minut osobní trest – Creador 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1.

Kanada, jakožto jeden z kandidátů na zisk cenného kovu, ve druhém zápase na turnaji napravila úvodní zaváhání proti Řecku a s Finy jednoznačně zvítězila. Do vedení se sice v úvodním dějství dostali seveřané, favorizovaný celek ze zámoří ale ještě do přestávky skóre otočil ve svůj prospěch. Kanaďané nakonec nastříleli do sítě finského gólmana sedm branek, o které se postarala sedmička různých střelců. Javorové listy jsou po dvou zápasech na pěti bodech, Finové zůstávají na chvostu s nulou.

Skupina A1, sobota 3. června 2017 od 14.00 hodin, velká hala Tipsport areny: FINSKO – KANADA 1:7 (1:3, 0:2, 0:2). Branky a nahrávky: 4. A. Pietsalo (Nieminen, Sirkkala) – 7. Kelly (Merasty, Kastas), 11. Merasty (Laurencelle), 13. Power (Reid, Marte), 17. Reid (Kastas), 28. N. Yetman (Du. Kelly), 31. Szolga (Power, Escott), 45. Gingera. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1.

Česká reprezentace odehrála ve třetím dnu už svůj třetí zápas na turnaji, tentokrát před výborně zaplněným hledištěm 5863 fanoušky a skvělou atmosférou. A v tomto utkání Češi poprvé poznali hořkost porážky. Zažili velký souboj, ze kterého odešli s jediným bodem, když Američané dokázali srovnat dvojí vedení domácí reprezentace. K dalšímu duelu nastoupí český tým v pondělí, kdy od 20.10 hodin vyzve Portugalsko.

Skupina A2, sobota 3. června 2017 od 16.30 hodin, velká hala Tipsport areny: USA – ČESKÁ REPUBLIKA 3:2 po sam. náj. (1:1, 0:1, 1:0 – 1:0). Branky a nahrávky: 15. Schlegel (Housser, Gregory), 42. Ruiz (Housser), rozh. náj. Warila – 2. Dědič (Soukup, Špaček), 22. Fejfar (Lux). Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 5863.

Do posledního zápasu dne šli Slováci jako jasní favorité, na hřišti to však příliš vidět nebylo. Po první třetině prohrávali svěřenci trenéra Ďurise 1:0 a měli co dělat, aby skóre otočili. Ve druhé periodě zaznamenal svůj třetí bod na turnaji Lukáš Piják, který dorazil vyraženou střelu do branky. V závěrečném dějství Slovensko přidalo další dvě branky a dotáhlo i třetí zápas na turnaji do vítězného konce.

Skupina A1, sobota 3. června 2017 od 21.30 hodin, velká hala Tipsport areny: SLOVENSKO – ŘECKO 3:1 (0:1, 1:0, 2:0). Branky a nahrávky: 22. Piják (Tupý), 37. Martinusík, 38. Rampáček (Martinusík, Kollár) – 10. Pitsikoulis. Vyloučení: 8:13. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0.

Pool B

Kajmanské ostrovy v posledním vystoupení v základní skupině předvedly opravdu rychlý nástup do utkání, díky čemuž razantně vykročily za vítězstvím. Favorit otevřel skóre již ve 21 vteřině utkání, následně se během osmi minut prosadil ještě dvakrát. Houževnatý Hongkong však dokázal zopakovat comeback ze zápasu proti Arménii a podruhé na turnaji stáhl tříbrankové manko. Za stavu 3:3 došel duel až do samostatných nájezdů, v dovednostní disciplíně se více dařilo Kajmanským ostrovům, které si tak ze zápasu odnesly bonusový bod.

Skupina B2, sobota 3. června 2017 od 8.30 hodin, velká hala Tipsport areny: HONG KONG – KAJMANSKÉ OSTROVY 3:4 po sam. náj. (1:3, 0:0, 2:0 – 0:1). Branky a nahrávky: 14. D. Wong (Chia), 31. D. Wong (Pham), 40. Sean (C. Wong) – 1. Floyd (Pull), 6. Selin (Marley), 8. Babin (Passchier, Armstrong), rozh. náj. Elliott. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1.

Souboj Arménie s Haiti měl dopadnout dle jejich prvních utkání na turnaji a předzápasových předpokladů lépe pro hokejbalisty z ostrova Hispaniola. Haiťané se však překvapivě v průběhu zápasu nedokázali dlouho vypořádat s arménskou obrannou zdí, což však bylo způsobeno jedním zásadním problémem. Nevyužíváním šancí. Branka ze čtvrté minuty utkání jim ovšem nakonec stačila na vítězství, neboť Arméni byli v ofenzivní fázi hry ještě méně produktivní než jejich soupeř. Situace ve skupině B2 se díky tomuto výsledku začíná postupně vyjasňovat. Haiti putuje na první pozici, arménští hokejbalisté skončí nejlépe třetí. Rozuzlení se ale dočkáme až po nedělní dvojici duelů, které uzavřou boje v základních skupinách.

Skupina B2, sobota 3. června 2017 od 9.30 hodin, malá hala Tipsport areny: ARMÉNIE – HAITI 0:1 (0:1, 0:0, 0:0). Branka a nahrávka: 4. Morne (Plaisir). Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1.

Druhodivizní střetnutí mezi Francií a Bermudami přineslo v malé hale pořádnou porci svižného hokejbalu. Hráči ostrovního státu šli ve svém prvním utkání turnaje do vedení, ale Francouzi, tak znalí obratů ze čtvrtečního bláznivé přestřelky s Brity, nezůstali s tímto stavem smířeni a během osmi minut nepříznivý stav obrátili na svou stranu. Jenže přestřelka neustávala, Bermudy si zásluhou Handse Jacksona a Merritta znovu vzaly na chvilku vedení, aby za další čtyři minuty hala burácela po francouzském vyrovnání. Napjatá třetí třetina ale překvapivě v nastaveném tempu nepokračovala, jelikož skončila bezbrankovou remízou, na řadu tak musely přijít nájezdy. Během nich viděli diváci nakonec dvojnásobný počet sérií, než je standardní počet. V té šesté byl ale úspěšnější pouze bermudský Amlong, čímž svému týmu zajistil první vítězství na turnaji.

Skupina B1, sobota 3. června 2017 od 18.00 hodin, malá hala Tipsport areny: LIBANON – BERMUDY 2:3 (1:1, 0:2, 1:0). Branky a nahrávky: 14. M. Habib (Feghali, B. Boulos), 34. Abdulahad (Ziadé, Sabeh) – 13. Merritt (Estey), 24. Bailey, 27. Amlong (Bailey, Worthington-White). Vyloučení: 8:9, navíc Luck (Bermudy) 10 minut osobní trest. Využití: 1:2.