Ange Guardian zaútočí na rekordní šesté kvalifikační vítězství…

Pardubice – V sobotu se uskuteční poslední pardubický dostihový den před říjnovým mítinkem Velké pardubické. Jeho vrcholem je poslední kvalifikace na Velkou pardubickou, ale velmi dobře obsazené jsou také další dostihy, a to především trojice krosů II. kategorie. Jedná se totiž o hlavní předzkoušky Poplerova memoriálu, Ceny Vltavy a Ceny Labe.

Celý název závěrečné kvalifikace zní Velká cena města Pardubic – IV. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou – Memoriál Oktaviána Kinského (Stcc, NL, 5800 m). Na její start se postaví dvanáct koní, mezi nimiž zaujímá roli favorita Ange Guardian. Svěřenec Josefa Váni vstoupil do sezóny před pěti týdny, kdy završil hattrick ve druhé kvalifikaci. Celkem se od června 2018 zúčastnil pěti kvalifikačních dostihů, přičemž v žádném nepoznal přemožitele. Počtem kvalifikačních triumfů tak minule vyrovnal „krále kvalifikací" Trezora a v sobotu může stanovit nové maximum. Ze sedla mu k tomu bude znovu pomáhat Jiří Kousek.

Josef Váňa pošle na start také Sottoventa, který posledně na Ange Guardina nečekaně dotíral a nakonec mu podlehl rozdílem pouhého krku. Jednalo se přitom o jeho první kvalifikační start. V něm ho vedl Jan Kratochvíl, zatímco loni byl nejčastěji jeho partnerem Josef Bartoš. Oba jsou ovšem aktuálně kvůli zranění mimo hru, takže se do jeho sedla premiérově vyhoupne Jan Odložil.

Na startu bude také dvojice účastníků třetí kvalifikace. Především její úvod se odehrával v hodně pomalém tempu, což přispělo k tomu, že favorité zklamali, zatímco o pozitivní překvapení se druhým místem postaral Catch Life (Lovén). Ve dvanácti letech se přitom zdál být za zenitem a dříve pravidelně ukazoval, že mu pardubická oranice nechutná. Talent (Liška) za ním obsadil třetí příčku, ale tentokrát půjde na start v roli obhájce vítězství. Před rokem totiž v závěrečné kvalifikaci porazil i pozdějšího hrdinu Velké pardubické Theophila.

Mezi šancovější polovinu startovního pole patří také dvojice koní, která už ve Velké pardubické dosáhla výrazných úspěchů, ale do její letošní edice zatím kvalifikována není. Oba totiž budou sezónu teprve zahajovat. Předloňský vítěz našeho nejslavnějšího dostihu Tzigane du Berlais (Faltejsek) platí za spolehlivého skokana, ale v loňské Velké pardubické upadl na Taxisu přes jednoho ze soupeřů. Naopak Chicname de Cotte (Duchene) se tehdy vyhnul všem kolizím a až do závěrečných metrů bojoval o vítězství. K němu mu nakonec ze třetího místa scházely necelé dvě délky.

Trojice Bridgeur (Kocman), Vandual (Ferhanov) a Ribelino (Boyer) sice už řada let startuje mezi špičkou, ale i jejich letošní kvalifikační vystoupení napověděla, že na ty nejlepší nejspíš znovu stačit nebudou. Kvalifikační podmínky mají splněné také Decorus (Tůma) a Moula (Velek), pro které platí, že by to snadné neměli ani v nižších kategoriích, byť Decorus posledně ukázal zlepšení ve slabší dvojce. Vůbec největším outsiderem je ovšem All Scater (Škvařilová – Řezáčová), který startuje především ve čtyřkách a poslední dotaci vybojoval před čtyřmi lety.

Elita specialistů na krátké krosy se utká v Ceně východních Čech (Stcc, II. kat., 3300 m), na jejímž startu nebude scházet žádný z pětice koní, kteří se před měsícem vešli na tabuli v Červnové cross country Válečníka. V ní obhájil vítězství Medic (Složil), jemuž nejvíce šlapal na paty Chrystal Cross (Myška). Třetí skončil dvojnásobný vítěz Poplerova memoriálu Tiara Man (Lovén), jehož forma ale může jít s blížícím se podzimem nahoru. Koneckonců loni v tomto dostihu zvítězil. Suverénní vítězství mezi klisnami posledně získala Dajuka (Matuský), ale ještě více pozornosti poutá Josefem Váňou připravovaný No Time To Lose (Kousek). Vítěz Velké pardubické z roku 2017 sice před třemi týdny dokončil kvalifikaci mimo podstatné dění, ale o měsíc dříve mezi „sprinterskou" elitou zaznamenal úspěšný comeback, když jeho koncovka nestačila pouze na vítěznou Dallinu.

Na kurzu Ceny Vltavy se koná Cena deníku Právo (Stcc, II. kat., 4500 m), ovšem na její start se postaví několik koní, kteří můžou za šest týdnů zamířit přímo do Velké pardubické. Loňské vítězství bude obhajovat Player (Novák). Ten v letošní úvodní kvalifikaci mnoho neztrácel na výborné duo Theophilos – Hegnus. Velká pardubická je bezpochyby cílem také pro Strettona (Stromský), který v jejích posledních dvou edicích obsadil třetí a druhé místo. Kvalifikační podmínky má splněné také další svěřenec Stanislava Popelky Lombargini (Odložil), když ve druhé kvalifikaci skončil třetí před čtvrtým Strettonem. Do okruhu favoritů patří také progresivní duo Forever Dry (Kousek), jenž ovládl o tři měsíce opožděnou Prvomájovou steeplechase, a Saint Joseph (Faltejsek). Podceňovat nelze ani elitního klasického steeplera Mustamira (Matuský), který se s pardubickým krosem seznámil před třemi týdny.

Kurz Ceny Labe kopíruje Cena společnosti Seko Aerospace (Stcc, II. kat., 5200 m). Také jí se zúčastní několik koní, kteří mají splněnou kvalifikaci pro Velkou pardubickou, ovšem favoritem je poprvé na distanci přes pět kilometrů startující Evžen (Myška). Svěřenec Štěpánky Myškové je v šesti letech nejmladším koněm v poli, přesto už se může pochlubit dvěma úspěchy na mítinku Velké pardubické. Předloni totiž ovládl Cenu ČASCH a loni Cenu Vltavy. Při letošní premiéře nesplnil roli favorita Úvodní cross country Koroka, když mu nesedlo, že se kvůli silným dešťům odběhla na kurzu klasické steeplechase. Na jeho zaváhání budou čekat například loni v Ceně Vltavy druhý Casper (Ferhanov), předloňský vítěz Ceny Labe Mahony (Duchene), čtvrtý z poslední Velké pardubické Mazhilis (Kousek) nebo dosud především v dostizích po trávě startující Peintre Elusif (Faltejsek).

Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Foto: Petr Šedivý