Pardubický kraj rozdělil rezervu na sociální služby…

Pardubice – Zastupitelé Pardubického kraje schválili rozdělení více než 12 milionů korun pro 30 sociálních služeb v rámci 2. kola dotačního řízení. Dotace jsou určeny především pro pečovatelské služby a osobní asistence, které poskytují péči seniorům a zdravotně postiženým osobám.  

Situaci změnil koronavirus

„V letošním roce do navýšení hodin této péče zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Pobytové služby omezily přijímání klientů, byly zavřené stacionáře, a to všechno vedlo k většímu tlaku na rodiny, aby se postaraly o své blízké doma. Díky naší podpoře sociálních služeb v terénu tak mohl být zajištěn větší rozsah péče o seniory," uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Odlehčovací služby

Velmi důležitými jsou pro sociální politiku Pardubického kraje také odlehčovací služby a denní stacionáře. Podporu proto získaly nový denní stacionář v Bartošovicích a centrum denních služeb v Cholticích pro osoby s mentálním postižením a nová odlehčovací služba pro seniory s čtyřmi místy v Sociálních službách v České Třebové. „Díky odlehčovacím službám a denním stacionářům si mohou oddechnout pečující rodiny, což je důvod, proč tyto služby jsou vedle terénních služeb pro nás prioritní," řekl Pavel Šotola.

Rozdělení celkových dotací

V letošním roce Pardubický kraj obdržel na zajištění sítě sociálních služeb pro občany našeho kraje celkem 944,98 mil. Kč. V prvním kole rozdělil na sociální služby 932,9 milionů korun a rezervu ve výši 12,1 milionů ponechal na další dotační řízení, v kterých pravidelně navyšuje dotace pro pečovatelské služby a osobní asistence dle aktuálních potřeb, případně na nové služby, které registrovaly svoje služby v průběhu 1. pololetí a jsou prioritní pro zajištění poptávky po službách, a to především na odlehčovací služby.

Zdroj a foto: Pardubický kraj