Alkohol a prodloužený víkend. Opilci přetížili i záchytku

Pardubice – Prodloužený jarní víkend bohužel nebyl jen ve znamení opojné vůně kvetoucích sadů, ale spíš opojených jedinců. Alespoň pro strážníky v Pardubicích. Došlo to tak daleko, že kapacitně nestačila ani záchytná stanice. Za čtyři dny prodlouženého víkendu zasahovaly hlídky u celkem patnácti případů, které měly na svědomí opilci.

Pátek. V Mikulovicích strážníci předávali rodině opilého muže, který nebyl své potácení schopen udržet v rovině chodníku a hrozil jeho pád do silnice.
Z pizzerie zase musela hlídka vyprovodit zákazníka. Důvodem hádky nebyl spor o ananas na této italské specialitě, ale 3,4 promile alkoholu v dechu. I přes konflikty a opilost se chtěl do restaurace stále vracet, proto jej strážníci odevzdali na záchytné stanici a za narušení občanského soužití poté také pokutovali.

Další konflikt už byla přímo rvačka. Došlo k ní mezi osobami bez trvalého přístřeší a trvale problémovými. Po surové bitce zůstal jeden z mužů ležet zraněný s rozbitým obličejem. Hlídka poskytla muži první pomoc, předala jej záchranné službě a policistům zase předala agresora, který měl napadení mít na svědomí.
Před půlnocí strážníci preventivně doprovodili posádku sanity z nemocnice za záchytnou stanici při převozu opilého pacienta.

V sobotu po poledni hlídka na třídě Míru vyjížděla k případu ženy, která na hlavní třídě města vykonává tělesnou potřebu mezi lavičkami. To se bohužel potvrdilo. Strážníci zjistili, že jde o ženu s duševním problémy právě propuštěnou ze záchytné stanice. Léky nebere, zato alkohol už cestou stihla sehnat i vypít a dechová zkouška ukázala 1,7 promile. Po opětovném propuštění ze záchytné stanice hlídka zajistila, aby žena odcestovala do místa bydliště.

Chvíli poté strážníci přijeli k opilému muži, kterého už dlouho nebylo vidět ve střízlivém stavu. Šlo opět o problémového jedince, který se konzumací alkoholu uvedl do stavu, ze kterého byl probuzen až bolestivým podnětem a rovnou byl předán na záchytnou stanici s výsledkem 3,77 promile a po vystřízlivění dořešen.
Na ženu se staženými kalhotami, pod kterou se táhne dlouhá louže moči vyjela hlídka strážníků i policistů v sobotu odpoledne. Opět se jednalo o známou osobu bez domova. Sanitním vozidlem městské policie byla s výsledkem 2,15 promile alkoholu v dechu převezena na záchytnou stanici a za znečištění veřejného prostranství dořešena.

Dalším, kdo se pod vlivem alkoholu obnažoval byl tentokrát muž u nádraží. Opět nám známý problémový muž, který urážel kolemjdoucí, odhaloval se, na posezení vypil lahev vodky a tuto vzápětí zvracel. Za znečištění veřejného prostranství byl opět pokutován. V tuto chvíli už ale došlo k naplnění kapacity záchytné stanice na maximum. To však neznamenalo, že by došli opilci.

Hlídka po deváté večerní hodině jela probudit 23letého již dvakrát léčeného alkoholika, který usnul během konverzace s oznamovatelkou. Probuzený muž hlídce nadýchal 3,33 promile alkoholu. Léčba se tedy minula účinkem a na místo se za hlídkou musela dostavit příbuzná, která si jej odvedla domů.
Ne, pořád ještě sobota neskončila. Strážníci jeli po dvaadvacáté hodině krotit potyčku u restaurace. Před příjezdem se většina účastníků rozprchla a na místě tak zůstal jen napadený, který nakonec nic řešit ani oznamovat nechtěl.

Neděle hned po půlnoci přinesla další rvačku pod vlivem alkoholu. Jádrem pudla tentokrát byl skutečně pes. Jeden z mužů pod vlivem alkoholu chtěl koupit a ten druhý odmítal prodat. Výsledkem byla jedna rozbitá hlava majitele psa a roztržené lýtko na straně kupujícího. Pes totiž do šarvátky promluvil taky a bránil svého majitele. Oba muži nadýchali přes dvě promile alkoholu a oba ošetřila záchranná služba. Případ si na místě převzali policisté.

Na dalšího opilého strážníci narazili až v neděli večer. Šlo o muže, který konzumoval alkohol na třídě Míru, kde je tato činnost vyhláškou města zakázána. S výsledkem 3,42 promile v dechu putoval na záchytku a za porušení vyhlášky následovala opět pokuta.

Opilce ležícího na chodníku řešili pak strážníci na Masarykově náměstí. Muž s 3 promile alkoholu si prostě ustlal přes celou šíři cesty. Hlídka jej probudila a uložila na záchytné stanici.

Následovala opilá žena v autobusu hromadné dopravy. Ta nejprve odmítla autobus opustit. Po příjezdu hlídky se pokusila z místa odejít, ale to jí vzhledem k opilosti také nešlo. Vzhledem ke stavu a zranění v obličeji ji do nemocnice odvezla záchranná služba. Z nemocnice pak za dohledu hlídky směřovala na záchytnou stanici.

Dalšího muže konzumujícího alkohol ve společnosti osob bez domova strážníci řešili v pondělí na večer. Celou skupinku na Palackého třídě vykázali do jiných míst.
Na záchytnou stanici přesto strážníci museli. Tentokrát na žádost personálu o pomoc s mužem, který se pokouší za pomoci ponožek a spodního prádla oběsit. Zásahu hlídky nebylo třeba, muž nakonec po domluvě pokusů zanechal a všechny zbývající kusy oblečení dobrovolně odevzdal personálu.

Poslední případ z pondělní večera byla opilecká hádka a bitka, které byly bohužel přítomny i děti. Při konzumaci alkoholu se čtyři muži dostali do ostré hádky, která přerostla v potyčku dvou z nich a krvavá zranění v obličeji. Strážníci konflikt ukončili, ztotožnili všechny přítomné. Agresora, který rvačku vyvolal, předali na záchytnou stanici. Vzhledem k tomu, že všichni přítomní dospělí byli silně pod vlivem alkoholu (od 2,59 po 4 promile) a celého tohoto incidentu byly svědky i tři nezletilé děti, strážníci případ oznámí orgánu sociálně právní ochrany dětí.

Strážníci zasahovali u nehody na obchvatu Holic

Hlídka pardubických strážníků v Holicích zasahovala u dopravní nehody. Strážníci při výkonu služby dle veřejnoprávní smlouvy zaznamenali na obchvatu Holic střet dvou vozidel. Strážníci na místě hned zkontrolovali zdravotní stav osádek vozidel. Nikdo z účastníků naštěstí zraněn nebyl. Žena s malou dcerou z prvního i řidič z druhého vozu byli v pořádku. Protože obě vozidla po nehodě byla poškozená a neschopná další jízdy, strážníci proto místo nehody označili, přivolali hasiče a policisty, kteří si událost převzali k dalšímu řešení.

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice