150 let hasičů v Chrudimi. Změnilo se všechno, snaha pomáhat zůstala

Chrudim – Zvládnou povodně, zásahy u nehod, mají za sebou křest největším lesním požárem v Českém Švýcarsku. Sbor dobrovolných hasičů v Chrudimi slaví. Je nejstarší v okrese a vznikl tak trochu natruc. Na víkendových oslavách se předvede pára i hliníkové skafandry.

Když hořelo město, neměl kdo hasit

Historie sboru má společné kořeny se Sokolem. Původně totiž byli chrudimští hasiči jedním z jeho odborů. Cesta k samostatnosti vedla přes spálené město. Když v devatenáctém století začalo hořet Kateřinské předměstí, zrovna se konal sokolský výlet do Železných hor. Kateřina shořela a hasiči se rozhodli odtrhnout, připomíná historickou kapitolu starosta SDH Chrudim Jakub Morávek.

Teď má jednotka 80 až 90 výjezdů za rok. Čísla se výrazně změnila. Ještě před dvaceti lety to byl zlomek. Změnilo se i spektrum. Dobrovolní hasiči už zvládnou vyřešit všechno, co je potřeba.

Hřensko bylo drsné, Kochánovice horší

Mezi čerstvé zkušenosti tak patří i největší lesní požár u nás, který zasáhl Národní park České Švýcarsko. „Jednotka tam byla víc než týden a velmi se osvědčila naše čtyřkolka, kterou máme tři roky. Na navážení materiálu po špatně přístupných cestách byla ideální," říká Jakub Morávek.

Po návratu se ale oddych nekonal. Začal hořet les v Kochánovicích u Slatiňan, kde byla situace dost dramatická. „Říkal jsem si, že nic nemůže být horšího než v Hřensku. Ale takové plameny jako tady, jsem tam neviděl. Osmdesátimetrová stěna polykala všechno, co jí stálo v cestě," popisuje svoje dojmy starosta chrudimských hasičů.

Když vezete k požáru uhlí

Na oslavy dorazí přes dvacet strojů. Od Tater, přes Avie až k novějším kusům. Většina techniky má k chrudimským hasičům blízko. Přímo u sboru sloužila i největší rarita, která na Resselově náměstí předvede přímo v akci. Parní stříkačka vyrobená v roce 1907 ve slatiňanských strojírnách.

„Trvalo zhruba 15 minut, než se parní kotel roztopil a stroj mohl pracovat. Takže se u ohně ještě paradoxně přikládalo. Někteří šikovnější hasiči s roztápěním začínali už za jízdy k zásahu. Koně táhli parní stříkačku a zezadu tam někdo házel lopaty uhlí," představuje unikát Jakub Morávek.

Program je sestavený tak, aby si v něm něco našla každá generace. Kromě historických kusů tak návštěvníci uvidí i adrenalinové vložky – ukázky vyprošťování nebo pohyb hasičů v ohni ve speciálních oblecích.

Oslavy budou pocta těm, kteří se hasičskému řemeslu věnovali nebo věnují. Těm, kteří jsou ochotní pomáhat druhým a obětovat pro to svůj čas. Protože takových lidí bohužel ubývá.

Oslavy 150. výročí založení SDH Města Chrudim
Nejstarší sbor v okrese, s bohatou historií i zkušenostmi
Sobota 3.září, začátek v 8:30, celodenní program
Resselovo náměstí, historický střed Chrudimi
Slavnostní průvod městem
Přes dvacet kusů historické i moderní techniky
Útok unikátní parní stříkačky
Zásah hasičů v ohnivé uličce
Soutěž Mladých hasičů v požárním útoku

Autor: Mgr. Jakub Morávek, Ph.D. – Starosta sboru SDH Chrudim
Zdroj a foto: SDH Chrudim