Zpěvák legendárních Queen Freddie Mercury ožije na unikátní společné nahrávce se swingovými Piráty!

Pardubice – Zpěvák Freddie Mercury, který se proslavil jako frontman světoznámé skupiny Queen, znovu ožije díky východočeské kapele Pirate Swing Band! Ta totiž dostala exkluzivní právo jako jediná na světě dotvořit polozapomenutou ikonickou nahrávku Man From Manhattan!

Skladba, na níž zpívá a hraje na piano Freddie Mercury a na kytaru jeho kolega z kapely Queen Brian May, vznikla v roce 1976. Jejím autorem je Eddie Howell. „Patří ke skvostům queenovského období alba Night at the Opera, byť není skladbou skupiny Queen a nenajdeme ji na žádném z jejích alb," konstatoval frontman Pirate Swing Bandu Jiří Ševčík.

„Tehdy byla brzy po vydání stažena kvůli sporům Eddieho s vydavatelstvím. Baskytarista byl totiž Američan a neměl britské pracovní povolení. Eddie se pak s vydavatelstvím soudil. Jenže spor vyhrál až po dlouhých letech, a to už bylo pro píseň pozdě," líčil Jiří Ševčík tajemný osud nahrávky. Ta se tak po desetiletí v otřesné technické kvalitě šířila jako vzácnost mezi fanoušky Queen. Až doteď.

„Tento příběh jsem zčásti znal. Přišlo mi líto, že se na tuto skladbu skoro zapomnělo. Zjistil jsem, že má Eddie Facebook, tak jsem mu napsal. Byl velmi komunikativní, a tak jsme společně usoudili, že nastala správná doba pro nové aranžmá tohoto kultovního skvostu," konstatoval Jiří Ševčík. „Chtěli jsme, aby bylo moderní a velmi odlišné od toho původního. Napadlo mě, že by mohlo mít bondovský, superhrdinský nádech. Eddie s nadšením souhlasil. Ostatně píseň napsal pod dojmem četby Kmotra," dodal frontman swingových Pirátů.

„Z původních dobových studiových záznamů zůstanou zachovány jen vokály a kytara Briana Maye. Vše ostatní natočí Pirate Swing Band, doplněný o symfonický orchestr," pokračoval Jiří Ševčík. Originální stopy s Mercuryho hlasem a Mayovými kytarami již byly exportovány z původního magnetického pásu a digitálně vyčištěny. To vše v nejslavnějším studiu na světě, legendárním Abbey Road v Londýně. „Kapela půjde do studia v České republice 10. června, a to dokonce za přítomnosti autora Eddieho Howella. Poté se vše ve stopách odešle do dalšího britského studia, kde vznikne výsledný nosič," prohlásil šéf Pirátů.

Producentem nahrávky bude další legenda – Mike Moran. Ten pro Mercuryho napsal a produkoval úspěšné album Barcelona. „Spolupracoval rovněž s kapelou Queen, Davidem Bowiem, Ozzym Osbournem, Rodem Stewartem, Georgem Harrisonem a spoustou jiných slavných hvězd," doplnil Jiří Ševčík. „Eddie i Mike byli zpočátku velmi diplomatičtí. Nejprve si vyžádali naše předchozí nahrávky. Poté přišli s tím, abychom zkusili navrhnout nové aranžmá a až pak se rozhodnou, zda s námi budou spolupracovat. Máme velkou radost z toho, že oba pánové souhlasili," řekl frontman Pirátů.

Třetím do hvězdné party pak bude autor anotace v bookletu. Tím nebude nikdo menší než oficiální životopisec Queen Jim Jenkins! „Je to myslím velká čest nejen pro kapelu, ale i pro naše domovské Pardubice a celou Českou republiku," nechal se slyšet Jiří Ševčík. „Těší nás, že si tento náš společný počin vzala za své sama kapela Queen, stejně jako její oficiální fanklub, a také Mercuryho nadace, která bojuje proti AIDS. Právě na její konto půjde celý výtěžek z tohoto projektu," uvedl lídr Pirate Swing Bandu.

Slavnostní premiéry této nahrávky se uskuteční hned dvě – první v Londýně a druhá ve švýcarském Montreux, kde Queen nahráli většinu svých alb a kde Freddie Mercury žil.

„Již nyní kolem projektu panuje velký rozruch. Nosič už má dokonce značné předobjednávky. Je to pocta, ale i veliká zodpovědnost," doplnil Jiří Ševčík.

Celosvětově vyjde singl s radio mixem, prodlouženou verzí, dance remixem DJe Michaela C a instrumentální verzí. Náhodné není ani načasování. V listopadu bude mít v kinech premiéru životopisný hraný film o Mercurym nazvaný Bohemian Rhapsody, takže Queen určitě budou letos hodně v kurzu…

Slavnostní křest této nahrávky se odehraje na galakoncertech Pirate Swing Band Gala 2018. Ty se uskuteční 12. prosince v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové a 17. prosince v pardubickém Domě hudby. „Ani tady nebude nouze o speciální překvapení. Jedním z nich bude legenda Ivan Mládek a pokřtít toto nové CD nosič má prý přijet i vyslanec Queen," uzavřel Jiří Ševčík.

Piráti swingu si však ze studia odskočí i na dvě speciální venkovní představení – 2. června se speciálním hostem kapely Petrem Vondráčkem zahrají ve Vysokém Mýtě, 5. července je pak čeká prestižní vystoupení na festivalu Smetanova Litomyšl.

Zdroj: www.jirisevcik.com
Foto: Černobílé foto (C) Eddie Howell (Eddie Howell, Freddie Mercury, Brian May a producent Mike Stone při natáčení písně „Man From Manhattan" v Sarm East Studios v Londýně v roce 1976) | barevná fota www.jirisevcik.com