Zlato za sběr PET lahví putovalo tradičně do MŠ Čtyřlístek

Pardubice – Pardubické školy a školky se v rámci letošního školního roku opět utkaly v tom, kdo nasbírá nejvíce „petek", papíru a tentokrát i kovů. Slavnostní vyhodnocení sběru, který město ve školách pořádá ve spolupráci se Službami města Pardubic, se konalo dnes v historickém sále radnice, někteří vítězové už jsou na stupních jako doma, pro jiné bylo vyhlášení příjemným překvapením. 

Tak například v rámci 23. ročníku sběru PET lahví první příčku už poněkolikáté obsadila MŠ Čtyřlístek, a to s přibližně 1,1 tuny sebraných lahví. Celkově se přitom do sběru „petek" v tomto školním roce zapojilo 4479 žáků z pardubických mateřských a základních škol, kterým se společnými silami podařilo dohromady nasbírat 5,765 tun lahví. „Moc si snahy všech zapojených škol vážím a věřím, že děti si tyto návyky ponesou také do dospělosti a postupně jim budou učit své potomky. Stejně jako v předchozích ročnících, i letos máme pro všechny účastníky soutěže připravenou drobnou finanční odměnu, kterou školy využijí například na různé pomůcky k výuce. Tentokrát rozdělíme na odměnách rekordních 100 tisíc korun, protože jsme se letošní ročník rozhodli doplnit novinkou v podobě sběru plechovek," informuje náměstkyně primátora zodpovědná za životní prostředí Jiřina Klčová.

„Další novinkou je použití finančních prostředků z veřejné sbírky, která probíhá v pardubickém ReUse Centru umístěném na separačním dvoře Na Staré poště. Zájemci o odložené předměty vhazují své příspěvky do zapečetěné pokladničky. Výnos za první rok činnosti činil přes 57 tisíc korun a pokryl tak odměny za sběr PET lahví," doplňuje Aleš Kopecký, místopředseda představenstva Služeb města Pardubic. Na druhém místě se za MŠ Čtyřlístek umístila MŠ Dražkovice s 0,235 tun PET lahví, třetí místo obsadila ZŠ a MŠ Artura Krause s 0,417 tun plastových lahví. Vítěz se přitom určuje podle přepočtu sesbíraného plastu na počet žáků, kteří školu navštěvují. U MŠ Čtyřlístek je to 14,797 kilogramu na dítě, v případě MŠ Dražkovice pak 6,2 kilogramu na žáka a u ZŠ a MŠ Artura Krause činí přepočet 5,8 kilogramu na dítě. 

Stejným způsobem se určují vítězové také u sběru papíru a kovu. Co se vyhlášení sběru papíru týče, 5. ročník této soutěže ovládla MŠ Dražkovice s celkovým množstvím 4,32 tuny papíru (113,68 kilogramu na žáka). Se stříbrem z dnešního vyhlášení odešla MŠ Čtyřlístek, kde děti nasbíraly 3,1 tuny s tím, že na jednoho žáka je to 40,79 kilogramu papíru. Bronz pak putoval do MŠ Kytička, která nasbírala 4,16 tuny papíru (30,59 kilogramu na žáka). Ve školním roce 2022/2023 se přitom do sběru papíru zapojilo 1714 žáků, kteří společně nasbírali 31,82 tun papírového odpadu.

Vůbec poprvé radnice vyhlásila sběr kovových obalů, do kterého se v letošním školním roce zapojilo 2196 dětí z MŠ a ZŠ, kteří dokázali dát dohromady 0,564 tun recyklovatelných kovových obalů. Na stupních vítězů se přitom vystřídala známá jména. Prvenství opět putovalo do MŠ Čtyřlístek s výsledkem 0,11 tun kovu (1,444 kilogramu na žáka), druhé místo patří MŠ Dražkovice s množstvím 0,026 tun kovu (0,693 kilogramu na žáka) a třetí příčku obsadila MŠ Korálek, které se podařilo nashromáždit 0,1 tun kovových obalů (0,691 kilogramu na žáka). „Velmi si vážíme všech pracovníků ZŠ i MŠ, kteří děti ke sběru motivují, bez jejich nasazení by soutěž neměla takto vysokou úroveň," dodává Kopecký.

Autor: Iveta Koubková
Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic