„Žijeme teď. Ne včera a ne zítra," glosoval Jaroslav Dušek při benefici v divadle…

Pardubice – „Žijeme teď. Ne včera a ne zítra." Tak by se dalo shrnout motto benefičního představení Pátá dohoda, s kterým v pondělí večer zavítal do Východočeského divadla v Pardubicích známý herec Jaroslav Dušek.

Pořadatelka si dodala odvahy

„Myšlenka na tuto akci se zrodila už před 11 lety, kdy jsem společně s několika kolegyněmi zakládala Rodinné a vzdělávací centrum Holoubek v Holicích. Můj syn se tenkrát chystal do první třídy základní školy Montessori a moje dcera do první třídy mateřské školy Montessori. Tehdy jsem si dodala odvahu přijít za Jaroslavem Duškem s tímto nápadem," konstatovala pořadatelka benefice Monika Pavlisová.

„Část výtěžku z představení bude věnována na rozvoj Rodinného a vzdělávacího centra Holoubek a druhá Spolku Montessori Pardubice na podporu samostatné Montessori Základní školy v Pardubicích," sdělila Monika Pavlisová, pro níž jsou obě tyto organizace srdeční záležitostí.

Radost z každé povedené benefice

„Z každé benefice, které se povede, máme radost. Osobně jsem se na ni těšila i proto, že Jaroslav Dušek patří mezi mé oblíbence. Monice Pavlisové děkujeme za podporu. Dříve v Holoubku pracovala, dnes je úspěšnou podnikatelkou a my jí moc fandíme," nechala se slyšet Marie Hubálková, ředitelka Oblastní charity Pardubice, pod níž Rodinné a vzdělávací centrum Holoubek v Holicích spadá.

Holoubek láká až 6 tisíc lidí ročně

„Odehrává se zde opravdu velké množství zajímavých aktivit. Svědčí o tom například fakt, že za rok Holoubek navštíví kolem 6 tisíc lidí," podotkla Marie Hubálková, což je číslo podobné počtu obyvatel samotných Holic!

„Na některé aktivity Holoubku dojíždí lidé klidně i 50 kilometrů," upřesnila ředitelka Oblastní charity Pardubice, podle níž v Holoubku hojně podporují i vzdělávací aktivity pro matky na mateřské dovolené. „A to proto, abychom jim ulehčili návrat do práce. Jsme si vědomi toho, že to pro ně není jednoduché, stejně jako pak skloubit rodinný život s tím pracovním," uvedla Marie Hubálková.

Sledovat aktuální trendy i na mateřské

„Vidím například u zdravotních sester, že se po mateřské chtějí brzy vrátit do práce nebo se i v této době snaží být neustále v kontaktu se svou profesí. Každý obor se vyvíjí a pokud člověk nesleduje aktuální trendy, mohl by mu ujet vlak. To my nechceme, a proto vymýšlíme různé programy na míru, které nejen maminkám, ale celým rodinám mohou pomoct," pravila ředitelka Oblastní charity Pardubice. „Skláním se před lidmi, kteří v Holoubku pracují, protože jsem přesvědčena o tom, že svou práci vykonávají opravdu dobře," dodala.

Výtěžek jde na výukové pomůcky

Benefice ve Východočeském divadle podpořila i jedinou devítiletou základní školu Montessori ve střední Evropě. „Po 18 letech se nám podařilo, že naše škola je od 1. září samostatná. Své sídlo našla v prostorách Základní školy Pardubice-Dubina, kde máme vlastní pavilon," vyjádřila se za Montessori školu Marcela Cibulková.

„Je hezké, když s nápadem pomoci škole přijdou sami rodiče," doplnila Marcela Cibulková s tím, že výtěžek z této akce půjde na výukové pomůcky.

Zač je v Pardubicích perník?

„Jsme rádi, že jsme mohli okusit, zač je v Pardubicích perník," reagoval po představení Jaroslav Dušek, jehož potěšilo i plno darů, které dostal. „Není to zajíc v pytli," zajímal ho obsah tajemné krabice, v níž byl uložen také „svícínek" z Holoubku. Děti z Montessori pak přidaly tričko s otisky jejich rukou. „Budeme si ho s kolegy muzikanty půjčovat," vtipkoval Jaroslav Dušek, který ocenil též dobroty na cestu. „Slibuji, že je sníme ke svačince," uzavřel s úsměvem.

Autor: Tomáš Dvořák
Foto: petrofgallery.cz