Žhavý popel nepatří do plastové popelnice…

Pardubicko – „Děláš velkou chybu, Jaromíre. To se ti vymstí. Co zas? No to tvoje vracení sirek do krabičky… Jednou to poznáš…"

A vy jste určitě poznali jednu ze známých hlášek filmu – Vesničko má středisková…

A my stále dokola říkáme, nesypte ten žhavý popel do plastových popelnic, vymstí se vám to. Své o tom ví muž, který vysypal žhavý popel do plastové popelnice u domu v Hlavečníku. Dojel do obchodu. Za tu dobu už z popelnice šlehaly plameny a přeskočily na střechu. Uvnitř domu ale spala jeho žena, která naštěstí neutrpěla žádné zranění. Hasit začali sousedé a poté i přivolaní hasiči. Škoda není vysoká, ale majitel dostal na místě od vyšetřovatele hasičů pokutu za svou nedbalost.

A opět upozorňujeme, že žhavý popel rozhodně nelze podceňovat. Není možné jej vysypávat do klasického plastového kontejneru, ani jiné plastové nádoby, např. kompostéru. Popel dokáže způsobit požár i po 24 hodinách od vysypání do plastové nádoby.

Tato zdánlivě banální záležitost může mít za následky rozsáhlý požár, kdy plameny přeskočí z kontejneru např. na fasádu domu nebo hořlavé předměty v okolí. Vzniklé škody pak šplhají klidně do statisíců.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje