Ze záchytky zkusil nejdřív utéct, poté se proboxovat

Pardubice – Bezvládně ležícího muže na zastávce hromadné dopravy si o půl páté odpoledne všimla u dostihového závodiště projíždějící hlídka strážníků.

29letý muž zcela viditelně už nikam nejel, ale dojížděl. Potvrdila to dechová zkouška s výsledkem 3 promile alkoholu v dechu. Z toho důvodu cestoval se strážníky na záchytnou stanici. Cestou pookřál, protože po příjezdu na místo se pokusil strážníkům rovnou utéct. Zůstalo u pokusu, protože byl za použití donucovacích prostředků ihned zastaven a odveden do útrob záchytné stanice.

Ani první zkušenost jej nepoučila. Jakmile se uvnitř záchytné stanice posadil na lehátku, okamžitě se zase vztyčil a pokusil se pěstí odstrčit strážníka a zopakovat útěk ještě jednou. Ani tady neuspěl. Tentokrát dostal nalokat slzotvorného spreje a poté byl uložen na pokoj, odkud byl s pokutovým blokem po vystřízlivění propuštěn.

Čtyři na útěku a do toho pátá lhářka

Život někdy přináší různá překvapení. Skupinku útěkářů z výchovného ústavu třeba překvapila hlídka strážníků u hlavního nádraží. Na začátku všeho byl totiž mladík, který svým chováním zaujal a tak se strážníci přišli zeptat, jak se daří, jaká byla cesta a jak se hoši jmenujete. Následný rozhovor se trochu protáhl. Oslovený chlapec sice své nacionále strážníkům nadiktoval, ale žádné takové neexistovalo. Chlapec ještě zkusil svůj trik vylepšit a uvedl, že opodál na lavičce přece sedí jeho matka, která totožnost potvrdí. Uvedená 52letá žena skutečně totožnost sdělila. A ta v registru osob také nebyla k nalezení. Že nejde o chybu techniky, bylo jasné až poté, co osoby konečně začaly sdělovat své skutečné totožnosti. Pak se totiž ukázalo, že oslovená žena není matkou ale jakousi tetou a 14letý chlapec je v pátrání z důvodu útěku z výchovného ústavu. A tím pořád ještě nebyl všem překvapením konec.

Ještě než došlo na převoz hledaného na policejní služebnu, tak si strážníci povšimli dvou dalších nápadně pokukujících chlapců, kteří se pokouší tvářit nenápadně z místa vypařit. Strážníci dva chlapce ve věku 14 a 10 let přivedli zpět. Ukázalo se, že i oni jsou v pátrání a na útěku ze stejného ústavu a aby toho nebylo málo, tak se za autobusem dopravního podniku se krčil ještě jeden uprchlík ve věku 10 let. Počet odchycených chovanců se tak zastavil na číslovce 4. Všechny nezletilce strážníci hromadně přepravili na služebnu policie, která zajistila jejich návrat do výchovného ústavu. Jako tečku za touto událostí pak hlídka ještě oné „tetě" vystavila pokutový blok za narušování celého projednávání. 

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice