Závodiště si připomene společnou historii s plochodrážní Zlatou přilbou…

Pardubice – Poslední neděli měsíce září roku 1929 se uskutečnil v Pardubicích na dostihovém závodišti zásluhou místních nadšenců plochodrážní závod o Zlatou přilbu. Hlavní iniciátoři tohoto závodu pánové František Hladěna a Adolf Trnka netušili, že zakládají historii sportovního podniku, o kterém se v roce 2018 bude psát, že je nejstarším pořádaným závodem na světě.

Mnozí z dnešních příznivců tohoto závodu už ani neznají původní podobu bojů o tuto trofej. Na travnaté dráze dostihového závodiště v Pardubicích, kde jedno kolo měřilo neuvěřitelných 2.400 metrů, se uskutečnilo celkem patnáct ročníků tohoto závodu. Jména tehdejších vítězů, ale i účastníků jsou jména legend tohoto sportu. Během necelých třiceti pěti let, kdy pořádání závodu bylo přerušeno nejenom válkou, ale také ekonomickými a politickými problémy zde dokázalo vyhrát čtrnáct různých závodníků od Zdeňka Pohla až po Antonína Kaspera. Jenom jediný člověk zde dokázal obhájit své vítězství, a to Němec Hermann Gunzenhauser.

Celá tato část historie přinesla nejenom skvělé sportovní souboje, ale také mnohatisícové návštěvy, kdy především více jak sto tisíc diváků v hledišti na prvním poválečném ročníku v roce 1947 je zcela určitě nepřekonatelným rekordem tohoto závodu vytvořeného právě na zdejším dostihovém závodišti. Patnáctý ročník v roce 1963 byl přelomový. Po něm se totiž závod přestěhoval na plochodrážní stadion ve Svítkově. Začala se psát zcela nová historie, která má před sebou sedmdesátou kapitolu tohoto jedinečného závodu.

Pořadatelé z AMK Zlatá přilba Pardubice se v letošním roce domluvili s pardubickým Dostihovým spolkem a nejenom, že se slavnostní zahájení závodu uskuteční v sobotu večer 29. září právě v prostorách, kde závod začal psát svoji historii, ale během jednoho z kvalifikačních dostihů se představí i původní motocykl z tohoto závodu, který renovoval a předvede během dne Tomáš Jůza. Stane se tak v sobotu 8. září.

Zdroj a foto: Dostihový spolek a.s.