Zase ten alkohol řidiči…

CHRUDIM – Odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti hrozí třiapadesátiletému řidiči osobního vozidla Ford Fiesta. Nadýchal přes 2 promile alkoholu. 

Tohoto muže, včera v deset hodin ráno zastavili a kontrolovali dopravní policisté v Chrudimi, ulice Malecká. Kolegové dotyčného vyzvali k provedení dechové zkoušky, která byla pozitivní. Naměřené hodnoty nebyly zrovna malé. Řidič nadýchal 2,57 a 2,74 promile alkoholu v dechu. Na místě mu byla další jízda zakázána.

Alkohol u řidičů je bohužel velmi častá věc, s kterou se policisté setkávají. Kontroly z víkendu: 

Policisté z Obvodního oddělení Skuteč a Chrast v neděli odpoledne zastavili dva řidiče osobních vozidel, kteří neměli za volantem co dělat. Před půl druhou hodinou odpolední byl v obci Štěpánov kontrolován řidič vozidla Peugeot 206. Za volantem seděl osmadvacetiletý muž, který kolegům při dechové zkoušce nadýchal 0,58 promile alkoholu.

Podobně na tom byl devětatřicetiletý řidič vozidla Ford Galaxy, kterého v sedmnáct hodin zastavili chrastečtí kolegové v obci Zaječice. Ten měl sice všechny potřebné doklady v pořádku, ale dechová zkouška tomu tak nebyla. Naměřená hodnota byla 0,47 promile alkoholu v dechu.

Řidičské průkazy byly řidičům na místě zadrženy a další jízda zakázána. V obou případech řidičům hrozí peněžitý trest do 20.000 korun a zákaz činnosti až na 1 rok.

Řízení pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile

Jestliže je řidiči prokázán alkohol v krvi nad 0,3 promile, dopouští se přestupku, za který hrozí pokuta od 2.500 do 20.000 Kč. Dále je možné řidiči udělit zákaz řízení motorového vozidla od 6 do 12 měsíců.

Řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile

Pokud je řidiči prokázáno, že za volant usedl s více než 1 promile alkoholu v krvi, dopustil se tak trestného činu. Hrozí mu odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti.

Cyklisté by neměli zapomínat, že jsou také účastníky silničního provozu.  Tedy řidiči nemotorových vozidel. Proto ani za řídítka jízdního kola alkohol nepatří. Vystavují se podobnému postihu, jako řidič motorového vozidla.

Zdroj: Policie ČR
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ