Zákaz řízení neřešil, přišel o auto…

Svitavsko – V neděli 17. října došlo u Městečka Trnávka k dopravní nehodě, při které se střetli řidiči automobilů Peugeot a Opel. Když se chtěli domluvit, jeden z nich se druhému přiznal se slovy: „Já mám papíry v čistírně.". To byl první důvod, proč z dohody sešlo, a proč jeden z účastníků přivolal na místo policisty. Věděl že "jen" u zákazu řízení to nejspíš nebude a nemýlil se. 

Možná že se 26letý cizinec doslova držel myšlenky, že k povolení řídit auto žádné doklady nepotřebuje. To jediné s nadsázkou vysvětluje situaci, že policistům nepředložil vůbec nic. Chyběl mu nejen „řidičák" (který má jak sám uvedl v čistírně), ale i „techničák" a zelená karta. Jediné co měl, bylo auto, které samozřejmě nemělo bez technické kontroly a zákonného pojištění na silnici co dělat. Lustrací vyšlo najevo, že řidič cizí státní příslušnosti za volantem osobního automobilu jel a boural přes vyslovený zákaz řízení v letošním roce už počtvrté. Jak je vidět, ze stále se prodlužujícího zákazu řízení vysloveného soudem (nyní až do poloviny března roku 2024) si nic nedělá, proto hlídka přistoupila k dalšímu kroku.

Co v takovém případě s řidičem – neřidičem, který po odjetí hlídky z místa dopravní nehody klidně sedne za volant nezpůsobilého vozidla k provozu a pojede dál? Vyzvali jsme ho k vydání automobilu, což akceptoval, a rozhodli, že vůz bude odtažen. Moc dobře si je už z předchozích zkušeností vědom i toho, že pokud soudce nepřistoupí k odnětí svobody, přinejmenším se mu znovu protáhne trest spočívající v zákazu řízení motorových vozidel o další měsíce. Za maření výkonu úředního rozhodnutí hrozí pachateli v případě soudem uznané viny až dvouleté vězení.

Dopravní nehoda, skrz kterou vyšlo jeho opětovné obcházení soudního rozhodnutí najevo, je předmětem šetření. O míře zavinění ještě rozhodnuto nebylo.

Autor: por. Mgr. Eva Maturová- tisková mluvčí KŘ Policie ČR
Zdroj a ilustrační foto: Policie ČR