Vzpomínky na Mallorku. ERA modernizuje svůj první a nejstarší systém v zahraničí, v letovisku Palma…

Pardubice – ERA se s trochou dojetí vrací po téměř dvou desetiletích na Mallorcu. Sledovací systém instalovaný v roce 2003 na letišti v oblíbené dovolenkové destinaci Čechů, Britů a Němců Palma de Mallorca byl totiž vůbec prvním zahraničním úspěchem firmy. Byl to první multilaterační systém vyvinutý českou firmou použitý v cizí zemi. Od té doby jej španělské letovisko používá non-stop a zajišťuje tak bezpečnost milionům turistů ročně. Nyní španělský letištní úřad AENA požádal firmu ERA o jeho rozšíření a modernizaci. 

Součástí prodloužení funkčnosti systému MSS (multilaterační sledovací systém) pro další období je rozšíření sítě 20 pozemních stanic o dalších deset stanovišť. Dále technici ERA provádějí upgrade centrální procesorové stanice, instalují nové dotazovače a vyměňují softwarové sady. V rámci ekologického přístupu jsou v projektu využity i demontované hardwarové součástky ze sesterského systému v Santiagu de Compostela. Na projektu ERA spolupracuje s dlouholetým partnerem, španělskou firmou SEAIRTECH.

Hlavním cílem probíhající modernizace je sjednocení používaného softwaru u všech systémů, které ERA ve Španělsku má. Kromě Mallorcy její přehledové systémy hlídají letový provoz také na letišti v hlavním městě Madridu, v regionu Asturie u Biskajského zálivu a na ostrově Tenerife, nejnavštěvovanějším z Kanárských ostrovů. Systém na letišti v Palmě byl v sérii vylepšení poslední v řadě, přestože je ze všech nejstarší, a to díky tomu, že od své instalace až donedávna jel non-stop bez nejmenších potíží. 

Ostrov Mallorca a jeho rušné letiště

Letiště Palma de Mallorca je mezinárodní letiště nacházející se osm kilometrů od stejnojmenného hlavního města ostrova. Po letišti Barajas v Madridu a El Prat v Barceloně je to třetí největší španělské letiště, v roce 2019 odbavilo bezmála 30 milionů cestujících. Má dvě ranveje a čtyři terminály s kapacitou 12 tisíc cestujících za hodinu.

Mallorca je největší z Baleárských ostrovů (vedle Menorcy, Ibizy a Formentery), které leží v západní části Středozemního moře ve vzdálenosti přibližně 200 kilometrů od Barcelony či Valencie. Každoročně navštíví toto populární přímořské letovisko 12 milionů turistů, především z Německa a Velké Británie, ale i z České republiky.


ERA a.s. je respektovaná, inspirativní a technologicky inovativní společnost. Navazuje na to nejlepší z dědictví pardubické společnosti Tesla, její systémy zúročují půlstoletí vývoje originální české technologie v oblasti pasivní radiolokace.

ERA je v čele pelotonu ve vývoji sledovacích systémů pro řízení letového provozu a jejich prodeji do celého světa. Vyvíjí, vyrábí a implementuje v dnešní době nezbytné systémy zajišťující bezpečnost, a to pro civilní i vojenské účely. Za dvě dekády své existence ERA instalovala přes 100 těchto systémů ve více než 60 zemích pěti kontinentů. Operační nároky uživatelů naplňují nepřetržitě 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

ERA vyvinula unikátní pasivní sledovací systém VERA-NG pro sledování a identifikaci cílů ve vzduchu, na zemi i na moři, využitelný pro protivzdušnou obranu i moderní elektronický boj. Zároveň ERA napsala důležitou kapitolu historie řízení letového provozu, když prosadila multilateraci mezi základní technologie pro sledování pohybu letadel od vzletu až po přistání.

Zdroj a foto: ERA a.s.