Východočeská galerie otevřela nový tvůrčí ateliér…

Pardubice – V bezprostředním sousedství Domu U Jonáše na Pernštýnském náměstí otevřela dnes Východočeská galerie v Pardubicích nový tvůrčí ateliér pro děti a dospělé. Pardubický kraj si k tomuto účelu na 10 let pronajal prostory bývalé kavárny Apatyka a propojil je s galerií.

„Práce s galerijními pedagogy je jakousi výkladní skříní krajské galerie. Ročně tu třeba v minulém roce prošlo tvůrčími dílnami a kurzy na 6 tisíc lidí, proto jsme usilovali o to, aby se podmínky pro jejich práci mohly zlepšit," řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek. Ateliér U Jonáše byl malý, bez přímého přístupu k umývání a k sociálním zařízením a navíc se často musel měnit na přednáškovou místnost. „Do přestavby kraj investoval necelých 600 tisíc korun a galerii jsme navýšili rozpočet na provoz a na dalšího pedagoga," dodal Línek.

Východočeská galerie se v edukačních programech zaměřuje zejména na děti, ale pořádá také výtvarné kurzy pro dospělé a výtvarné dílny pro seniory. „Chceme dětem zprostředkovat zážitek spojený s výtvarným uměním, tříbit jejich vkus a vychovat si i budoucí návštěvníky," vysvětlila ředitelka Hana Řeháková.

Ateliér je spojen s Domem U Jonáše novými dveřmi v prvním patře. Kromě samotné dílny je tu i výtvarná herna, samostatná přednášková místnost pro 30 lidí a sociální zařízení. Do té doby, než bude Dům U Jonáše alespoň částečně vysušen a znovuotevřen po havárii vody, bude vchod do ateliéru provizorní. Poté se do něj bude procházet chodbou v 1. patře Domu U Jonáše.

Zdroj a foto: Pardubický kraj