Vítěz Velké pardubické No Time To Lose v čele kvalifikace, žokej Bartoš s hattrickem…

Pardubice – Třetí díl kvalifikace na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou patří loňskému vítězi legendárního dostihu. No Time To Lose až v cílové rovině udolal do té doby vedoucího Theophilose. Oba jsou svěřenci trenéra Josefa Váni. V sedle prvního jmenovaného byl jeho stálý žokej Jan Kratochvíl, do sedla druhého trenér angažoval žokeje Josefa Bartoše.

Do kvalifikačního dostihu – Ceny firmy Chládek a Tintěra, Pardubice – po škrtnutí Vajgarose a Tzigane du Berlais odstartovalo deset koní, okolo cílového mezníku jich proběhlo šest. Nadějná Izynka měla potíže na Velkém anglickém skoku, který odmítla absolvovat. Na prvních třech pozicích se usadilo trio trenéra Váni, ale Buonarroti (ž. Josef Váňa ml.) měl pád na Havlově skoku. Theophilos točil do cílové roviny jako první, v posledních metrech ho udolal No Time To Lose. „Vyhrál ten starší a zkušenější. Zvítězil No Time To Lose, asi to bude v současnosti náš nejlepší steepler. Kdybych ale na něm seděl dál, byl bych klidně druhý. Trochu bych ho pošetřil do Velké pardubické. Ale ti mladí holt nemají nervy," usmíval se po dostihu Josef Váňa. O účasti ve Velké pardubické trenér uvažuje i v případě druhého koně. „Vypadá to, že Theophilos do ní půjde. Když na něm budou v práci jezdit těžší jezdci, tak si myslím, že to dá."

III. kvalifikace foto Miroslav Majer (3)
Foto: Majer Miroslav
« z 3 »

O startu ve 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou už mluví i vítězný žokej Jan Kratochvíl. Podle jeho slov No Time To Lose potvrdil to, co si o něm jezdec myslel už v práci. „Ukázal, že opravdu jde nahoru a že ten konec tam má, že mu Velká nic neudělala. Teď už se můžeme jen modlit, aby zůstal zdravý a mohli jsme do Velké pardubické."

Na třetím místě doběhl Eldorado, za ním Kasim a Artistmontot a daleko za nimi Mileryt. Podmínky pro start ve Velké pardubické už má splněno třiadvacet koní, Eldorado ale zatím na přihláškách do říjnového vrcholu nefiguruje. Možnost dohlášení je v druhém kole v září.

Na pardubické dráze se dařilo žokeji Josefu Bartošovi. Po vítězství v Ceně CHOVSERVIS a.s. Hradec Králové s Mr Spexem přidal ještě další v Ceně Peruána v sedle velezkušeného Zarifa a hattrick završil v Ceně města Pardubice – Ceně Registany se Sinndarkou.

V Ceně Peruána, druhém vrcholu dne, Zarif nosil nejvyšší hmotnost, přesto své fanoušky nezklamal. Svěřenec trenéra Josefa Váni zvítězil s přehledem, odrazil i útok slovenského Vernoise, v jehož sedle byl irský žokej Leighton Aspell. Za nimi pak finišovali Mahony (ž. Marek Stromský), Dulcar de Sivola (Josef Borč) a Templář (Sertash Ferhanov).

Josef Bartoš „schovával" v první části dostihu Zarifa na zadních pozicích, podobnou taktiku zvolil i se Sinndarkou v Ceně města Pardubice – Ceně Registany. V dostihu pro klisny tak měla dost sil na finiš a zvítězila velmi lehce. Za ní doběhla Rozina, vítězka červnového crossu s žokejem Janem Kratochvílem, za nimi pak Vivienne of Gracie (Jakub Kocman), Dunáta (ž. Marek Stromský) a Apas Rocka (ž. Marcel Novák).

Mezi trenéry se kromě Josefa Váni dařilo také Heleně Vocáskové a Stanislavu Popelkovi, všichni si do statistik připsali po dvou vítězstvích. Vocásková v úvodním dostihu Ceně podporované společností Agrovenkov o.p.s. s Kominíkem (Pavel Složil ml.) a vzápětí v druhé Ceně za podpory HC Dynamo Pardubice – Memoriál Zbyňka Kusého. Tady zvítězil Amadeon (Sertash Ferhanov). Popelkovi se dařilo v Ceně společnosti STAFI – Finalizace staveb, ve které zvítězil Lombargini ve sedle se čtyřnásobným vítězem Velké pardubické Janem Faltejskem, a v závěrečné Ceně Dostihového spolku a.s. s Imphalem (ž. Jiří Kousek).

Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Foto: Miroslav Majer