VIDEO: Požár v pneuservisu ve Starém Mateřově způsobila pravděpodobně závada na baterii nákladního auta

Pardubicko – Při požáru pneuservisu ve výstavbě ve Starém Mateřově byl během zásahu vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu, tedy nakonec zde zasahovalo 9 jednotek. Hasičům se podařilo uchránit před plameny zaparkovaný kabriolet a další cenné věci. Dle svědecké výpovědi byly plameny pod vrtací soupravou na zemi a hořel i motor vrtací soupravy. Požár se přenesl přes dřevěnou střešní konstrukci do celého objektu. Plameny se rozšířily na celou střechu o rozměrech zhruba 80 x 20 m.

Zřízena musela být dálková doprava vody. Voda byla čerpána z nedalekého hydrantu u hřiště a rybníku. Jelikož plameny se velmi rychle šířily, došlo k propadnutí střechy. Hasiči se soustředili zejména na ochranu konstrukce. Bylo nutné rozebrat konstrukce tak, aby mohla být uhašena všechna skrytá ohniska. V jednu chvíli se vzňalo asi 8 uložených pneumatik.

Na střeše objektu byly fotovoltaické panely, které naštěstí nebyly ještě zapojeny. Požár hasiči dostali pod kontrolu ve 20.40 hodin. Do ranních hodin na místě prováděla dohled jednotka dobrovolných hasičů ze Starého Mateřova.

V 7 hodin ráno se na místo dostavil znovu vyšetřovatel hasičů územního odboru Pardubice a specialisté z Institutu ochrany obyvatelstva HZS ČR Lázně Bohdaneč. Odebrány byly vzorky, které poputují k expertíze. Ohledáno bylo kriminalistické ohnisko na nákladním vozidle. S největší pravděpodobností je příčinou vzniku požáru technická závada na autobaterii.

Požár hasiči zcela zlikvidovali v 7.44 hodin (po asi 13. hodinách od nahlášení události na Krajské operační a informační středisko HZS Pardubického kraje).

Škoda byla předběžně vyčíslena na 11,5 milionů korun. Při požáru nedošlo ke zranění osob.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto: HZS Pardubického kraje