Včelákov přemýšlí nad vybudováním mateřské školky

Chrudimsko – Městys Včelákov byl další zastávkou hejtmana Martina Netolického při cestě po regionu Hlinecka. Společně s radním pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslavem Krčilem jednali se starostou městyse Janem Pejchou mimo jiné o opravách silnic nižších tříd, tranzitní kamionové dopravě či školství.

„V poslední době jsme do silnic v nejbližším okolí Včelákova investovali v několika etapách kolem 150 milionů korun. V letošním roce bychom chtěli pokračovat úsekem silnice III/3437 ze Včelákova směrem na Miřetice. Silniční síť na Hlinecku se nám podařilo v posledních letech dát do velmi dobrého stavu a v rámci našich finančních možností budeme pokračovat i v příštích letech," uvedl hejtman Martin Netolický. Stejně jako v případě dalších obcí řeší také Včelákov tranzitní kamionovou dopravu, která Včelákov a okolí volí jako alternativu k silnici I/37 a II/355. Starosta Pejcha v této věci připomněl příklad Slovenska, kde je omezen tranzit na silnicích III. třídy.

Řeč byla také o plánech na vybudování mateřské školky v zahradě základní školy. „Kapacita mateřských škol v okolních obcích již vzhledem k demografické křivce a výstavbě rodinných domů nebude v nejbližší době dostačovat a vzhledem k povinnosti předškolní docházky v posledním roce chceme pro naše děti zajistit školku v místě. Nyní zjišťujeme všechny možné alternativy, a to včetně modulárního systému, který by mohl být umístěn v ideálním případě v zahradě naší základní školy, u které je jídelna i tělocvična. Rádi bychom také požádali o dotační prostředky z Ministerstva pro místní rozvoj ČR," řekl Jan Pejcha.

Krajský radní pro oblast venkova, životního prostředí a zemědělství Miroslav Krčil v rámci jednání hovořil o krajských dotačních programech včetně Programu obnovy venkova. „Obec uvažuje o podání žádosti na obecní obchod, který provozuje místní pekařství. V případě Včelákova je tak vhodnější dotační titul, který je součástí našeho Programu obnovy venkova, kde mohou žadatelé získat až 120 tisíc korun a další prostředky jako bonus při stanovené nabídce regionálních produktů," uvedl Miroslav Krčil.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj