V nemocnicích v kraji leží přes 500 pacientů. Je vyhlášen stav hromadného postižení osob…

Pardubice – Představenstvo Nemocnice Pardubického kraje a.s. vyhlásilo stav hromadného postižení osob. Důvodem je zcela vyčerpaná kapacita lůžek, ale také personálu. O aktuální situaci informovalo vedení nemocnice hejtmana a předsedu Bezpečnostní rady Pardubického kraje Martina Netolického. V současné době (k 2.3.2021) je v krajských nemocnicích hospitalizováno 501 pacientů s covidem-19, z nichž 69 vyžaduje intenzivní péči.

„Dlouhodobě jsme se v posledních dnech pohybovali na hranici kapacity našich nemocnic z hlediska péče o pacienty s koronavirem, a to jak na standardních lůžkách, tak na těch s intenzivní péčí. V současné době je v krajských nemocnicích hospitalizováno 501 pacientů s covidem-19, z nichž 69 vyžaduje intenzivní péči, což je jednou tolik, co na začátku února. Další potenciální rozšiřování lůžek naráží na personální kapacity, které momentálně nemáme," řekl hejtman. „Velmi pravděpodobně budeme žádat o pomoc okolní kraje, ale situace se zhoršuje všude, takže není jisté, zda budeme úspěšní," doplnil hejtman.

Ten také připomněl, že tolik debatované vyhlášení nouzového stavu, se ukazuje po 14 dnech jako správný krok. „Byli jsme jako hejtmani kritizování veřejností a celou řadou lidí, proč chceme vyhlásit další nouzový stav. Nejen na příkladu naplněnosti našeho zdravotnického systému se ukazuje, že modely, které jsme měli k dispozici, byly přesné," řekl hejtman.

Co je stav hromadného postižení osob?

Mimořádná událost, při níž se dané zdravotnické zařízení dostává do režimu provozu, kdy úroveň poskytované péče, z důvodu relativního či absolutního nedostatku zdrojů, již neodpovídá běžnému standardu poskytování zdravotní péče. Poskytovatel zdravotní péče jej vyhlásí v případě vyčerpání všech běžně provozovaných či reprofilizovaných lůžkových kapacit, kdy již není schopné další kapacity vytvořit či při dalším navyšování lůžek garantovat očekávaný rozsah a kvalitu poskytované péče.

Zdroj: Pardubický kraj
Foto: ilustrační redakce Pardubice ŽIVĚ