V Moravanech vysázeli 150 keřů a nasbírali sedmnáct pytlů odpadu

Pardubicko – Projekt Komunita pro komunitu, jehož hlavním cílem je stmelovat rodiny a prohlubovat sousedské a mezigenerační vztahy, má na svém kontě dvě zajímavé akce v Moravanech.

Občané, jimž není okolí jejich obce lhostejné

„Občané, kterým není okolí jejich obce lhostejné, zasázeli v Platěnicích, obci, jež spadá pod moravanský obecní úřad, celkem 150 keřů. Jednalo se o šípky, aronie, dříny, trnky a další keře," uvedla za pořadatele Michaela Hrdá, zakladatelka nového spolku Láska k přírodě a dodala, že tato akce se konala ve spolupráci s obcí Moravany, Dobrovolnickým centrem Koalice nevládek Pardubicka, spolkem Pestré Polabí a moravanské základní školy.  

„Sázení stromů a keřů patří do jedné z aktivit školního projektu eTwinning a Erasmus, který nese název Say Yes To Eco Success. Práce šla všem účastníkům velmi dobře od ruky. Začínali jsme v devět ráno. Především děti byly moc šikovné, bez nich bychom rozhodně nemohli být hotovi již v poledne," řekla ředitelka moravanské základní školy Jana Felcmanová.

Čisté Moravany jako součást výzvy Ukliďme Česko 

Přesně sedmnáct pytlů odpadu nasbírali účastníci tradiční úklidové akce Čisté Moravany, která byla součástí celorepublikové výzvy Ukliďme Česko

„Od Duhového jezera jsme se vydali všemi směry až k hranicím obce. Našli jsme například plastové lahve, torza starých počítačů, plechovky od piva a dalších nápojů, ale také třeba injekční stříkačky," sdělila ředitelka Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová, která se této akce osobně zúčastnila společně se svým synem.

Dorazily i rodiny s dětmi, jimž záleží na tom, v čem žijí

„Potěšilo nás, že i navzdory nepřízni počasí dorazily i rodiny s dětmi, kterým záleží na prostředí, v němž žijeme," shrnul starosta Moravan Ondřej Mikulecký a doplnil, že likvidaci odpadu zajistil zdejší sběrný dvůr.  

„Bylo skvělé, že přišlo několik dobrovolníků a společně s dalšími účastníky udělali něco hezkého pro přírodu. Bez ní by to nešlo," vyjádřila se metodička projektu Komunita pro komunitu Barbora Jouzová z Koalice nevládek Pardubicka. „Na závěr si zájemci mohli opéct špekáčky a také se společně pobavit a zasmát," uzavřela Barbora Jouzová.  

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ