V Lukavici na Chrudimsku by mohl vzniknout hornický skanzen připomínající těžbu pyritu…

Chrudimsko – V rámci pátečního výjezdu na Chrudimsko navštívil hejtman Martin Netolický obec Lukavice nedaleko Nasavrk. Se starostou obce Miloslavem Stehnem hovořil například o dotačních titulech kraje na dobrovolné hasiče či pořízení projektové dokumentace na kanalizaci v obci, ale také o projektu na zpřístupnění bývalých dolů, ve kterých byla těžba ukončena již v roce 1892.

„Myšlenka na zpřístupnění bývalých štol je pro mne osobně velmi zajímavá, jelikož podobných prostor nemáme v regionu mnoho. Podle prvotních informací se zdá, že vrchní patra mohou být v dobrém stavu, avšak je nutná detailní analýza ve spolupráci s Českým báňským úřadem, která by ukázala, zda má tato iniciativa šanci na další rozpracování a případně v jakém rozsahu," uvedl hejtman Martin Netolický. „Již v letošním roce jsme připraveni uvolnit v těsné spolupráci s obcí první finanční prostředky právě na průzkum podzemí. Nyní se musí určit, kdo bude nositelem celého projektu, který by ve výsledku mohl znamenat například hornický skanzen, což by byla zcela jistě zajímavá turistická atrakce pro širší region," sdělil hejtman Netolický.

Lukavice dlouhodobě využívá finanční prostředky z dotačních programů Pardubického kraje, a to jak v rámci Programu obnovy venkova či jednotlivých titulů na podporu dobrovolných hasičů. „V tuto chvíli je pro obec prioritou pořízení dopravního automobilu, kde můžeme v rámci prostředků z krajského rozpočtu pomoci. K tomu samozřejmě pokračuje dlouhodobá podpora nákupu techniky, a také ochranných obleků, kterou jsme poprvé zavedli v loňském roce," uvedl hejtman Martin Netolický. Obec zároveň v letošním roce podala žádost o krajský příspěvek na pořízení projektové dokumentace na vybudování kanalizace.

Obec Lukavice se nachází v podhůří Železných hor deset kilometrů jižně od Chrudimi. Spolu s místními částmi má obec 860 obyvatel. Obec proslavily především těžba a zpracování pyritu. Na přelomu 18. a 19. století patřila chemická továrna v Lukavici k největším v tehdejší habsburské monarchii. Doly byly uzavřeny v roce 1892 a jejich zachovalé zbytky jsou dnes chráněny jako technická památka. Továrna ukončila svou činnost v roce 1905.

Zdroj a foto: Pardubický kraj