V Arganovi chytly saze a cvičnou jízdu proměnil v kvalifikační vítězství

Pardubice – Závěrečnou kvalifikaci na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou vyhrál devítiletý valach Argano. V dostihu vedl syna slavné vytrvalkyně Arganty žokej Martin Liška, který je zároveň jeho trenérem. Měl to být přípravný dostih, aby měl ryzák Argano kvalitní práci před říjnovou Velkou pardubickou. A ze začátku to také tak vypadalo, jenže pak se na trati začaly dít velké věci. 

Argano byl čtvrtou sázkovou šancí, sázkaři nejvíce věřili favoritovi Lodgian Whistlovi trenéra Josefa Váni staršího. Desetiletý a letos v Pardubicích neporažený valach ale svého žokeje Josefa Bartoše daleko nedovezl. Ze špice společně zvládli ještě překonat zahrádky, pak se Bartošovi ale uvolnilo sedlo a bylo po dostihu. Ještě dřív vyklidil pole Talent, který svého jezdce Pavla Složila vyklopil na Irské lavici. A tak se na čele objevil trochu nečekaně nováček na pardubické dráze – sedmiletý hnědý valach stáje Scuderia Aichner SRL Gap Pierji. Naopak vzadu cválali Argano, Star a také slovenský zástupce Royal Gino, pro nějž byl dostih po dvou neúspěších poslední možností, jak se dostat na start Velké pardubické. Místo zraněného žokeje Jana Odložila tento úkol od trenéra Mariana Štangela dostal zkušený žokej Marcel Novák. 

Dostih se začal měnit v sólovou jízdu černo-žlutých barev Scuderia Aichner SRL, žokej Jan Kratochvíl se rozhodl vzít tempo dostihu na sebe a nasadil k trháku. Po absolvování suchého příkopu zadržel kvůli zranění žokej Jaroslav Myška novou stájovou akvizici Hapgarde De Thaix. To už se ale na stíhačku vydal Stuke (ž. Ondřej Velek) a z konce pole si pozici lepšili Argano i oba bělouši Star a Royal Gino. Nejlepší závěr v cílové rovině ukázal právě Argano.

„Říkal jsem si, že půjdeme dobrou práci, ale Argano vymyslel, že to bude práce poctivá. Dobře mi vytočil Velký anglický skok, dobře vyskočil. I tak jsem si říkal, že Gap je daleko a utíká nám. Ale zůstal jsem v klidu. A pak v Arganovi chytly saze. Když si řekl, že pojedeme, tak jsme jeli," popisoval průběh dostihu žokej Martin Liška. Podle něj sobotní půda "brala nohy" a v konci pak síly chyběly, což se ukázalo zejména v případě valacha Gap Pierji, který nakonec jen procválal na posledním šestém místě. Za Argananem na druhé pozici doběhl Star s žokejem Markem Stromským. Oba koně jsou připravováni ve Vápenném Podolu na Chrudimsku, trenérkou druhého je ale Hana Kabelková. Na třetím místě skončil Stuke (ž. Velek), do cíle se ještě dostal Royal Gino (ž. Novák) a tabuli uzavřel Godsalino (Čmiel). 

Právo startu ve Velké pardubické si zajistilo 26 koní včetně zadrženého Hapgarde de Thaix, který si právo startu ve Velké pardubické již vyběhl ve Francii.

RÁMCOVÉ DOSTIHY

Ostatní dostihy se nesly v duchu generálky na další velké dostihy v rámci mítinku Velké pardubické. 

Do Ceny Labe by měl druhou říjnovou neděli zamířit Sexy Lord, který opanoval Cenu Cateringu Melodie. Z dvojice „Sexy Lord – Myška" se stává výrazné duo pro druhý nejprestižnější dostih v rámci mítinku Velké pardubické. Trať dlouhou 5200 metrů zvládli stylem start – cíl. Za ním skončili Čárijape (ž. Liška) a Korfu (ž. Faltejsek), kteří jistě budou velkými soupeři Sexy Lorda.

O pozici favorita v Ceně Vltavy si vítězstvím v Ceně deníku Právo řekl Coupstar (ž. Faltejsek), druhý Godfrey (Vyhnálek) může zamířit i do Velké pardubické, pro kterou již má splněné kvalifikační podmínky. Progres ukazuje také nástupce Evžena ve stáji manželů Myškových Un Reve Dautomne (ž. Myška). V tomto nejpočetněji obsazeném dostihu se představili také dva hosté z Irska a oba dostih na distanci dlouhé 4500 metrů se ctí dokončili – Jet Fighter s ž. Petrem Tůmou na sedmém místě a Alpha Male s ž. Markem Stromským hned za nimi. 

V Ceně Arnošta z Pardubic podporované Dopravním podnikem města Pardubic a.s. se představili dostihoví rychlíci. Právě v této předzkoušce Poplerova memoriálu začal psát již svůj druhý letošní hattrick žokej Jan Faltejsek. S valachem Quart De Garde porazil po boji slovenského zástupce Mr Zuru (ž. Myška). Faltejskovi se také dařilo s již zmiňovaným Coupstarem a poté ještě Chitussim, s nímž zvítězil v Ceně společnosti BAUSET.

V Poháru BICZ holding si pro vítězství doběhla klisna Yara (ž. Složil), která odolala náporu valachům Kubaliho (ž. Stromský) a La Corala (ž. Novák). Program celého dne otevřela svým vítězstvím v Ceně ADW FEED a.s. slovenská Medulienka (am. Polesná) a posledním vítězem mítinku se po tuhém boji v Ceně Hospodářské komory České republiky stal šestiletý Regtime. Na poslední chvíli uzmul vítězství do té doby stylem start-cíl jdoucímu Elsidovi. Posledního dostihového potomka slavné Registany zakoupila nová dostihová stáj manželů Celundových, pro které to bylo premiérové vítězství. Valacha připravuje Hana Kabelková, v sedle měl žokeje Martina Lišku.

Autor: Kateřina Anna Nohavová
Foto: Petr Šedivý
Zdroj: Dostihový spolek a.s.