Upravené tabule zvou ode dneška na HRAD KUNĚTICKÁ HORA…

Pardubicko – Tři hnědé silniční značky (IS 23), které upozorňují na turistické cíle na Pardubicku, už ode dneška nezvou návštěvníky na zříceninu, ale na hrad Kunětická hora. Výměna původních tabulí završila několikaleté společné úsilí 1. náměstka hejtmana Romana Línka a kastelána hradu Miloše Jirouška. Firma na dopravní značení je dnes v upravené podobě instalovala na třech příjezdových trasách.

Původní značení zadávala Centrála cestovního ruchu před mnoha lety a vycházela z názvu, pod kterým byl hrad zapsán mezi národní kulturní památky v roce 2001. „Podle našeho názoru není slovo zřícenina pro turisty moc atraktivní a navíc už v případě Kunětické hory není aktuální. Hrad prošel řadou rekonstrukcí, které pokračují také nyní a ke zřícenině už má velmi daleko,"říká Roman Línek.

Přejmenování se podařilo i díky tomu, že v ústředním seznamu památek je Kunětická hora zapsána jako hrad. „Souhlasili s tím jak na evidenci a dokumentaci památek Národního památkového ústavu, tak i v Klubu českých turistů, kde tyto značky v současné době evidují. Pardubický kraj jejich úpravu zaplatil, " dodává Línek.

původní značka

Kastelán Miloš Jiroušek sleduje proměny hradu už 26 let. „Některé pokroky nejsou na první pohled vidět, ale přesto jsou velmi důležité. Na hradě už máme veškeré sítě, kanalizaci, pitnou vodu i čističku odpadních vod. Mnoho úprav jsme udělali v paláci, pro správu hradu je do historických zdí vložena nenápadná novostavba jako dům v domě. Opravena byla kaple sv. Kateřiny Alexandrijské, upravují se svahy čedičové hory i její okolí. Vloni jsme tu zahájili evropský projekt, který má obnovit části opravené podle projektů Dušana Jurkoviče a zázemí ve vstupní části hradu a na to by měl navázat ještě jeden projekt spolufinancovaný také z evropských fondů.

Zdroj a foto: Pardubický kraj