Temperament jižní Evropy…

Pardubice – Sólistkou březnových abonentních koncertů Komorní filharmonie Pardubice bude Gladys Rossi. Přední světová sopranistka, vystupující na nejvýznamnějších světových pódiích, pro účinkování s filharmonií zvolila reprezentační výběr slavných italských a francouzských sopránových operních árií. Ve druhé půli abonentních koncertů zazní Symfonie č. 1 C dur od G. Bizeta. Diriguje David Gimenéz.

Zařazení slavných operních scén a árií do programu abonentních koncertů není pro Komorní filharmonii Pardubice novinkou. I díky nim se (vzhledem k absenci stálé operní scény v našem regionu) mohou představovat významní domácí i zahraniční pěvci. Gladys Rossi poznali diváci na předních světových scénách jako Královnu noci z Mozartovy Kouzelné flétny, Musettu z Puciniho Bohémy, Violettu z Verdiho Traviaty a v dalších velkých rolích.

V rámci abonentních koncertů zazpívá italská sopranistka árie z oper Vincenza Belliniho (Náměsíčná), Georgese Bizeta (Carmen), Charlese Gounoda (Romeo a Julie) a Giuseppe Verdiho (Sicilské nešpory a Traviata).

Hudba Georgese Bizeta, jehož Carmen stále patří mezi nejčastěji uváděné operní tituly po celém světě, bude náplní druhé půle abonentních večerů. Jeho Symfonie č. 1 je zajímavá hned ze dvou důvodů. „Tím prvním je její umělecká hodnota a mistrovsky vypracovaná partitura, tím druhým fakt, že je dílem teprve sedmnáctiletého autora! Je známo, že osud Bizetovi nedopřál zažít úspěch Carmen (dočkal se pouze její premiéry, která propadla), ani provedení této symfonie. Celé generace vůbec netušily, že existuje. Byla objevena osmdesát let po svém vzniku. Teprve v roce 1935 byla provedena na pařížské konzervatoři jako rarita – studijní práce autora slavné Carmen. Sklidila však takový ohlas, že se stala jako zcela svébytné dílo trvalou součástí koncertních pódií celého světa," říká k Bizetově symfonii dramaturg orchestru Bohuslav Vítek.

Abonentní koncerty nazvané příznačně Temperament jižní Evropy diriguje významný španělský dirigent David Gimenéz Carreras, který s Komorní filharmonií doprovodil v roce 2016 v pardubické aréně svého strýce Josého Carrerase.

Posluchači se mohou těšit na tradiční besedu s protagonisty koncertů, která proběhne před středečním koncertem v 18.30 hod. v Malém sále Domu hudby.

Vstupenky na abonentní koncerty jsou v prodeji online na www.kfpar.cz a v Turistickém informačním centru pod Zelenou bránou.


KOMORNÍ FILHARMONIE PARDUBICE – TEMPERAMENT JIŽNÍ EVROPY

Kdy & kde: pondělí 18. 3. 2019 / úterý 19. 3. 2019 / středa 20. 3. 2019

vždy v 19.30 hodin v Sukově síni Domu hudby v Pardubicích

Program: Hudba a árie z oper Vincenza Belliniho, Georgese Bizeta, Charlese Gounoda a Giuseppe Verdiho Georges Bizet (1838–1875): Symfonie č. 1 C dur

Účinkující: Gladys Rossi – soprán Komorní filharmonie Pardubice David Gimenéz – dirigent

Zdroj a foto: Komorní filharmonie Pardubice