Světový den předčasně narozených dětí si připomínají také v Pardubické nemocnici…

Pardubice – Bezmála 15 milionů dětí na celém světě se každý rok narodí předčasně. Jen v Česku je takových miminek až 10 tisíc ročně. Na tuto problematiku upozorňuje Světový den předčasně narozených dětí, k němuž se připojuje i dětské a novorozenecké oddělení Pardubické nemocnice.

Světový den předčasně narozených dětí každoročně připadá na 17. listopadu. V České republice se oslavy konají od roku 2010, a to vždy o den dříve, s ohledem na výročí sametové revoluce. Symbolem dne předčasně narozených dětí je purpurové srdce. Cílem této akce je zvýšit povědomí o předčasném porodu a vyzdvihnout špičkovou českou neonatologickou péči. Jako poděkování zdravotníkům za jejich práci a podporu rodičům nedonošených dětí se v tento den zbarví do purpurové barvy významné budovy po celém světě. Konkrétně v Pardubicích to bude Východočeské divadlo.

Starají se okolo 200 předčasně narozených dětí ročně

V Pardubické nemocnici se k oslavám připojuje i jednotka intermediární péče, která je součástí perinatologického centra. To je společným pracovištěm Porodnicko-gynekologické kliniky a dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice a je jediným svého druhu v Pardubickém kraji.

„Naším oddělením projde okolo 200 předčasně narozených dětí ročně. Staráme se tu o novorozence od ukončeného 31. týdne těhotenství," říká lékařka dětského a novorozeneckého oddělení z jednotky intermediární péče Pardubické nemocnice Kristýna Hasenöhrlová. Za předčasně narozené je miminko považováno od 24. týdne do 37. týdne těhotenství. „Tyto děti potřebují speciální péči. Proto je nutná včasná pomoc a různá míra dlouhodobé následné péče pro ně i rodinu," uvádí Kristýna Hasenöhrlová.

Kontakt s rodiči je důležitý

Důvody, proč se některé děti narodí předčasně, mohou být různé. „Mezi nejčastější příčiny patří například infekce, poruchy funkce placenty, vícečetné těhotenství, vrozené vady dělohy, onemocnění na straně matky, jako je například cukrovka nebo vysoký krevní tlak, anomálie plodu, ale i třeba nadměrné užívání návykových látek u matky. Roli pravděpodobně hrají rovněž genetické predispozice," vysvětluje lékařka a doplňuje, že ne vždy se podaří odhalit příčina předčasného porodu.

„Čím dříve se miminko narodí, tím méně jsou vyvinuté jeho orgány. Většina zdravotních komplikací pak vyplývá z této nezralosti," říká Kristýna Hasenöhrlová z jednotky intermediární péče, kde se o taková miminka starají.

Kromě péče o miminko je však důležitá i komunikace s rodiči a jejich kontakt s předčasně narozeným dítětem. „Rodiče se často nachází v situaci, kterou nečekali, nepřáli si ji, zároveň prožívají velký strach o miminko i obavy z neznámého prostředí intenzivní péče. Snažíme se, aby se maminky zapojovaly do péče o své předčasně narozené miminko co nejdříve. Sestřičky postupně zacvičují maminky, jak se správně starat o nezralého novorozence již v inkubátoru. Velmi prospěšné je pro dítě také klokánkování, což je pokládání miminka na hruď maminky," sděluje lékařka dětského a novorozeneckého oddělení Pardubické nemocnice, podle níž by se nemělo zapomínat ani na otce. „Jeho role je v péči o nezralé dítě významná a žádoucí," uzavírá Kristýna Hasenöhrlová.

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje