Sucho jiřinám nepřálo, přesto rozzáří jejich jemná krása pardubický zámek…

Pardubice – Obzvláště vzácnými exponáty ozdobí letos rytířské sály Zámku Pardubice pěstitelé jiřin. Vykřesat z půdy postižené neobvykle suchým a teplým létem jemnou krásu těchto květů bylo tento rok velmi těžké. Návštěvníci mají možnost se potěšit jejich výstavou pouhé tři dny, od pátku 31. srpna do neděle 2. září.

Výstavu pořádá Specializovaná základní organizace Českého zahrádkářského svazu Dagla, která je pokračovatelkou Národní jiřinkářské společnosti založené v roce 1926 v Pardubicích. „Jsem moc rád, že se i v letošním pro pěstitele náročném roce podařilo výstavu uspořádat. Je to tradice, která se už sedmnáctým rokem koná první zářijový víkend v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích a je s ním neodmyslitelně spjatá," říká ředitel muzea Tomáš Libánek.

VCM Jiriny 2808201804
« z 6 »

„Vlivem suchého a teplého počasí v celé republice bude v letošním roce vystavovat zhruba polovina vystavovatelů než loni. Zřejmě nezaplníme všechny sály, kvalita květů a jejich barevné provedení bude o něco horší. Návštěvníci budou muset slevit ze standardu, na který jsou zvyklí. Přírodě zatím nedokážeme poručit. Výstavu jsme ale rušit nechtěli," vysvětluje Jiří Tobiášek z výboru organizace Dagla.

Otevřeno je v pátek od 11 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin. „Po skončení výstavy v neděli si mohou návštěvníci odnést květy zdarma domů," dodává Tobiášek.

Celá akce se koná pod patronací krajského radního Václava Kroutila, ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic a jeho městskou částí Pardubice I, Východočeským muzeem v Pardubicích a Územním sdružením českého zahrádkářského svazu Pardubice. Součástí výstavy je i soutěž o poháry věnované jmenovanými institucemi dle vypsaných kritérii.

Zdroj a foto: Východočeské muzeum v Pardubicích