Strážníci předávali rodičům opilé děti. Patnáctiletá slečna skončila v péči lékařů

Pardubice – Páteční lednová mrazivá noc. Strážníci namátkově kontrolují ulici Jiráskova. Krátce před desátou večerní si všimnou, že na stezce leží osoba. Když se k ní přiblíží, zjistí,  že se jedná o mladou dívku, opilou tak, že neví kde je, kdo je a ani jak se tam ocitla. Po probuzení strážníci zjišťují, že slečně je patnáct let.

V dechu měla 1,74 promile alkoholu, tedy hodnotu, která může být pro tak mladý organismus životu nebezpečná, zvláště v kombinaci s mrazivými teplotami, které venku aktuálně panují. Strážníci na místo přivolají záchranáře, kterým silně opilou dívku předávají do péče. Dívka na stezce ležela sama. Zda jí tam nechali její kamarádi, nevíme. Jediného, koho na místě strážníci zastihli, byli dva náhodní kolemjdoucí, také teenageři ve věku 15 a 16 let, kteří se nad dívkou skláněli a přemýšleli, jak jí pomoci. I přesto, že jejich nápad, dovést ji na zastávku, zrovna nepatřil mezi ty nejlepší, jsme rádi za to, že se alespoň zastavili a měli snahu pomoci.

Děti, respektive mladiství, moc dobře vědí, že alkohol pít nesmí. Jenže, co je zakázané, láká. V rámci preventivních programů na základních i středních školách klademe žákům a studentům na srdce, že pokud dojde k takovým případům, nesmí nechat kamarády samotné. Ano, zavolat záchranku či strážníky, bude mít nejspíš následek. Pokud bude mladistvý nebo nezletilý oznamovatel sám pod vlivem alkoholu, sveze se taky. Na místo budou přivoláni zákonní zástupci a strážníci ze zákona musí informovat i orgán sociálně-právní ochrany dětí. Ale v porovnání s cenou života  je to maličkost. Apel platí i na rodiče. Mluvte doma se svými dětmi o nejrůznějších problémech i situacích, které je mohou potkat a jak mají při nich reagovat. Zkrátka každý průšvih má přece řešení.

Bohužel, další případ opilých děvčat nastal o pár hodin později. Ve 3:45 ráno objevila  ta samá hlídka strážníků další mladé dívky, které se potácely po chodníku a strkaly do sebe tak nešikovně, že hrozil pád do vozovky. Strážníci zjistili, že se jedná o dvě dívky ve věku 13 a 15 let. Mladší nadýchala 0,31 promile, ta starší pila více. Po jejím výdechu přístroj zaznamenal 1,44 promile. I přes tuto vysokou hodnotu byla dívka orientovaná místem i časem a nevykazovala známky zdravotních obtíží. Na základě toho byly na místo přivolání rodiče dívek, kteří byli poučeni. I v jejich případě, poputuje úřední záznam na OSPOD, který se bude dále případem zabývat. 

Autor: Lucie Klementová – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice