Sraz moskvičů a ochutnávky dobových pokrmů na Hradě Svojanov

Svitavsko – Na Svojanově si dali v sobotu 16. července 2022 dostaveníčko majitelé vozů značky Moskvič. Pro návštěvníky, kteří si auta budou moci prohlédnout, to bude určitě zajímavá atrakce. Pořadatelé předpokládají, že na hrad se dostaví až 50 aut této známé značky, které už patří mezi veterány. 

Moskevská automobilka začala moskviče vyrábět ve 30. letech minulého století. Nejstarší kousky ale na našich silnicích neuvidíme, protože do Československa se začaly dovážet až v šedesátých letech. Výroba moskvičů skončila počátkem tohoto století.

Výletníci se s moskviči a jejich majiteli budou setkávat po celém hradním areálu. Nejzajímavější vozy budou na hradním nádvoří, ostatní v postranních komunikacích. Sraz začíná v sobotu ráno. Během dopoledne nebude chybět přehlídka jednotlivých vozů a samozřejmě také burza náhradních dílů. Šoféři se se svými plechovým miláčky vydají i na spanilou jízdu po okolí. 

Ochutnávky dobových pokrmů – průřez staletími 

Na Svojanově myslí i na ty, kteří mají rádi jídlo. Na víkend 16. a 17. července 2022 jsou nachystané ochutnávky dobových jídel. Perchty von Bladen budou přímo v hradní kuchyni připravovat a podávat jídla dob minulých. 

Co že to hospodyňky připraví? Podle vedoucí spolku Perchty von Bladen Dagmar Moravcové inspirovaly se recepty od středověku přes renesanci. Na jídelníčku nebudou chybět pokrmy masité, sladká jídla, zelenina, ani ovoce. Jídlo bude samozřejmě dochucené i bylinkami, kterými si i naši předkové udržovali svou zdravotní kondici. Ochutnávka je součástí prohlídkového okruhu A.

Milovníci historie nepřijdou po dobu těchto akcí ani o komentované prohlídky celého empírového paláce, který je stylizovaný do 2. poloviny 19. století, tedy do doby, kdy se na hradě naposledy žilo. Podívat se budou moci rovněž do středověkých sklepení, opředených legendami a pověstmi, do mučírny a domu zbrojnošů. Přístupné jsou stále i hradební ochozy, hláska a gotická zahrada s vyhlídkovými altány. Procházka areálem čítá víc jak třičtvrtě kilometru.  

Také všechny tři výstavy, které hrad Svojanov nabízí, jsou ještě stále k vidění. V galerii v předhradí jsou dvě. Velká multimediální expozice Rudolf II. – král a císař a Století Karla Otčenáška o lidmi oblíbeném arcibiskupovi. Prohlídková trasa A je pak doplněná výstavou korzetů a šněrovaček. Všichni se tak mohou podívat, co nosily dámy pod šaty koncem 19. a začátkem 20. století.

V červenci jsou hradní brány dokořán od 9 do 18 hodin, a to každý den! 

Autor: Květa Korbářová – Hrad Svojanov
Zdroj a foto:Hrad Svojanov