Správa silnic má novou Tatru. Složili ji žáci z automobilky v Holicích

Pardubicko – Díky unikátnímu projektu Tatra do škol žáci pod vedením svého učitele a specializovaných pracovníků ze společnosti Tatra Trucks zkompletovali vozidlo Tatra Phoenix. Pardubický kraj nakoupil soubor náhradních dílů a hotové vozidlo si převzala do svého vozového parku Správa a údržba silnic Pardubického kraje. K předání došlo v rámci XXI. Silničního veletrhu v Doubravicích.

„Je skvělé, že se nám podařilo domluvit tuto spolupráci, která je sice organizačně náročná, ale má velký smysl. Společně se Správou a údržbou silnic jsme připraveni tento projekt podporovat i nadále, ba co víc, posunout ho na další úroveň. Máme vizi, že každý rok zakoupíme dvě vozidla, kdy každé z nich složí naše automobilní školy v Holicích a Ústí nad Orlicí," řekl krajský radní pro oblast školství Josef Kozel.

Ze spolupráce se těší i ředitel Střední školy automobilní v Holicích Michal Šedivka. „Jedná se o ideální propojení odborného vzdělávání s činností v praxi, kdy se žáci se všemi díly seznámí, naučí se je správně používat, a přesvědčí se, jak jimi zkompletované vozidlo může fungovat na silnici. Výhodou tohoto projektu není jen samotná montáž pod dohledem odborníků, ale i doprovodné aktivity jako další vzdělávání ve firmě Tatra Trucks," vysvětlil.

Jedná se již o druhou Tatru, která byla na některé z krajských škol sestavena. „První Tatra do škol byla smontována v automobilní škole v Ústí nad Orlicí a v současné době slouží na cestmistrovství v Lanškrouně. Toto vozidlo, které bude brzy uvedeno do provozu, poputuje do Poličky. Vozidla Tatra jsou nasazována do těžkých podmínek během zimní údržby silnic, proto právě tyto oblasti," uvedl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

A jak celý projekt funguje? Zakoupí se soubor náhradních dílů Tatry, žáci z automobilní školy vozidlo sestaví, ve firmě Tatra Trucks se ověří způsobilost vozidla, poté se vůz převeze do fabriky, kde se provedou další nástavby, a nakonec je vozidlo předáno a uvedeno do provozu.

Autor: Bc. Denisa Píšová
Zdroj a foto: Pardubický kraj