Sokolská vlajka nad krajským úřadem připomíná 81 let od zatčení 1 500 sokolů gestapem

Pardubice – Již od roku 2019 je 8. říjen připomínán jako Památný den sokolstva a je tak zařazen do kalendáře významných dnů České republiky. V letošním roce si navíc připomínáme 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a 81 let ode dne, kdy gestapo v rámci „Akce Sokol" zatklo přes 1 500 sokolských činovníků. Stejně jako v předchozích letech na jejich počest zavlála na Krajském úřadě Pardubického kraje sokolská vlajka. Tu s hejtmanem Martinem Netolickým vztyčila tajemnice Sokolské župy Východočeské – Pippichovy a krajská zastupitelka Lenka Pařízková.

„V letošním roce si při různých příležitostech připomínáme 80 let od tragických událostí našich dějin spojených se zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Stejně tak, jako nezapomínáme na ležáckou či lidickou tragédii nebo popravy na Zámečku v Pardubicích, neměli bychom zapomínat ani na „Akci Sokol" provedenou gestapem v noci ze 7. na 8. října 1941. Při ní bylo zatčeno přes 1 500 sokolských činovníků, z nichž většina se bohužel konce války nedočkala. Reinhard Heydrich zároveň okamžitě podepsal rozpuštění České obce sokolské, která byla nacisty považována za nejnebezpečnější organizaci, jejíž aparát sloužil domácímu odbojovému hnutí," řekl hejtman Martin Netolický.

V sobotu 8. října bude po celé zemi probíhat velká řada doprovodných akcí. Nejvýznamnější z nich bude pietní akt v pražském Tyršově domě, který začne v 15 hodin. Předcházet mu bude společný slavnostní nástup Hradní stráže a Sokolské stráže v pravé poledne na Pražském hradě. Široká veřejnost pak může vzdát čest sokolským hrdinům prostřednictvím kokard připnutých na oblečení. Už tradiční součástí Památného dne sokolstva je Večer sokolských světel, kdy mají osudy sokolských hrdinů připomenout tisíce svíček na vodních hladinách v Česku. V Praze budou sokolové vypouštět osvětlené lodičky na hladinu Čertovky u Karlova mostu od 18:30.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj