Smetanova Litomyšl představila nejrozsáhlejší program od vzniku festivalu
Litomyšl – Národní festival Smetanova Litomyšl, který bude ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany, uspořádá od 8. června do 7. července na pět desítek představení a koncertů a další desítky souběžných akcí. Svou délkou i rozsahem bude největší od svého vzniku v roce 1946. U příležitosti jubilea svého nejslavnějšího rodáka Smetanova Litomyšl poprvé uvede všechny jeho opery v jediném ročníku.
Sedm představení přivezou operní domy z Prahy, Brna, Ostravy a Bratislavy, Libuši koncertně nastuduje Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli a Adamem Plachetkou v úloze Přemysla. První český orchestr pod taktovkou Jakuba Hrůši také reprezentativním průřezem díla Bedřicha Smetany festival zahájí a Mou vlastí za řízení Tomáše Netopila uzavře. Na Smetanově Litomyšli zazní i další opery, jako Janáčkova Její pastorkyňa či Quo vadis Sylvie Bodorové, a speciálně komponované koncerty s velkým obsazením, jako je závěrečný díl tetralogie Sólo pro 100 smyčců či program o pivu a pivovarech. Chybět nebudou intimněji laděná komorní vystoupení, sólové recitály ani duchovní hudba. Program doplní také odlehčená představení, například hudební kabaret Jonáš a tingl-tangl či brněnská novinka Hurvínek prodává nevěstu. Na koncertech vystoupí Josef Špaček, Marek Kozák, Pavel Svoboda, Pavel Haas Quartet, Wihanovo kvarteto i Smetanovo trio, Huelgas Ensemble i Duo KCHUN, Alžběta Poláčková i Pavel Černoch. Ve slavných operních áriích a italských písních se debutově v České republice představí britsko-italský tenorista Freddie De Tomasso. Smetanovu Litomyšl již tradičně doprovodí pořady Festivalových zahrad, Smetanovy výtvarné Litomyšle a Smetanovy poetické Litomyšle. Celý program je k dispozici na webových stránkách festivalu. Prodej 34 tisíc vstupenek bude zahájen ve středu 6. března v 10 hodin.
„Rozsah Smetanovy Litomyšle v jubilejním roce je naprosto nebývalý. Z původně několikadenní přehlídky vyrostl v měsíční festival svrchovaně reprezentující tvorbu i osobnost Bedřicha Smetany, stejně jako další jubilanty Roku české hudby," říká umělecký ředitel Vojtěch Stříteský. „Mottem 66. ročníku Smetanovy Litomyšle je NAŠE VLAST, které na straně jedné akcentuje kořeny, tradice a národní charakter oslav a festivalu, ovšem přitom nabízí potřebné internacionální přesahy a impulsy z hlediska interpretačního i umělecké tvorby. Významným prvkem dramaturgie je cílená snaha neuzavírat program v šabloně ‚prověřených' a opakovaně frekventovaných děl, ale právě v jubilejním roce prezentovat i skladby a formy, s nimiž se návštěvníci setkávají zřídka, ba doslova raritně. Za přínosné i pro budoucí koncertní život považujeme několik festivalových objednávek děl, která zazní na přehlídce v premiéře, stejně jako inspirativní roli naší společnosti při vzniku smetanovských mezinárodních projektů a koprodukcí."
Hlavním a nejslavnostnějším bodem připomínky dvoustého výročí narození zakladatele české národní hudby na festivalu Smetanova Litomyšl bude Libuše v interpretaci České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši. Vedle Libuše si pozornost zaslouží i další Smetanovy opery. Dalibora provede Janáčkova opera Národního divadla Brno v koprodukci s Velšskou národní operou pod taktovkou dirigenta Tomáše Hanuse a za vedení světoznámého britského režiséra Davida Pountneye, jejichž nastudování nedávno slavilo velký úspěch. Brněnský soubor přiveze i Prodanou nevěstu v nové scénické úpravě režiséra Ondřeje Havelky, jenž stojí i za novou inscenací předposlední Smetanovy opery Tajemství. Tu uvede operní soubor pražského Národního divadla. Nové nastudování Hubičky provede Opera Národního divadla Bratislava, která tímto titulem zahájila svou činnost v roce 1920. Dvě vdovy, Braniboři v Čechách a Čertova stěna zazní v podání ostravského Národního divadla moravskoslezského, které v březnu a v květnu poprvé po čtyřiceti letech uvede celý komplet osmi Smetanových oper.
Zahajovací koncert 66. ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční 8. června po slavnostním setkání u zrekonstruovaného rodného bytu Bedřicha Smetany a přenášet ho bude Česká televize na programu ČT art i do Festivalových zahrad přímo v Litomyšli. Přenos budou živě přebírat také mezinárodní televize Mezzo a Medici TV. Mou vlast na festivalu provede nejen Česká filharmonie pod vedením Tomáše Netopila, ale v úpravě pro dechové okteto premiérově na objednávku Smetanovy Litomyšle i PhilHarmonia Octet. Z dalších děl Bedřicha Smetany zazní například Triumfální symfonie či skladby pro dva až čtyři klavíry.
Ze starší české hudby Smetanova Litomyšl přinese Loutnu českou Adama Michny z Otradovic v podání Gabriely Eibenové, Daniely Čermánkové a Ensemble Inégal. Czech Ensemble Baroque pod taktovkou Tomáše Netopila uvede se Zuzanou Stivínovou v hlavní roli melodram Medea Jiřího Antonína Bendy. Od stejného autora zazní v kouzelném prostředí rokokového zámku Nové Hrady opera Vesnický trh. Collegium 1704 uvede skladby Jana Dismase Zelenky a Georga Friedricha Händela. Ke specialitám letošního ročníku Smetanovy Litomyšle patří vystoupení světoznámého belgického vokálního uskupení Huelgas Ensemble, který interpretuje starou hudbu v souladu s architekturou daného koncertního prostoru, a koncert Dua KCHUN, jež provede mimo jiné Stabat Mater Marca Rosana.
Festival se bude věnovat také písňové tvorbě starších i současných skladatelů. Koncert na přání připomene v komponovaném programu, že Rok české hudby nemusí být jen oslavou „klasiků". Zazní na něm písně Jiřího Šlitra, Karla Kryla, Karla Gotta, Michaela Kocába a dalších skladatelů, textařů a interpretů posledních generací. Na Jazzové jízdě v Zámecké jízdárně se sejdou dvě uznávané jazzové legendy – kytarista Rudy Linka a klavírista Bobo Stenson.
Program Smetanovy Litomyšle orámují dvě bohoslužby v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže, který byl zásadně zrekonstruován právě před deseti lety. Mši svatou k 680. výročí založení litomyšlského biskupství, při níž zazní Mozartova Korunovační mše, bude celebrovat arcibiskup pražský a primas český Jan Graubner, a děkovnou bohoslužbu na samý závěr festivalu, jíž doprovodí Korunovační mše Václava Jana Tomáška, už tradičně Tomáš Halík.
„Z důvodu pokračující rekonstrukce Státního zámku Litomyšl se i v letošním roce hlavní festivalové pořady konají ve Festivalové hale s kapacitou téměř 1300 diváků. Věrným fanouškům Smetanovy Litomyšle však můžeme slíbit, že uděláme všechno pro to, aby se festival už v příštím roce vrátil na zámek, kde vznikne nová koncertní síň podle návrhu Josefa Pleskota," říká Michal Medek, ředitel Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Ve Festivalovou halu se po vybavení jevištěm a zvýšeným hledištěm a po úpravách scénografa Davida Baziky promění multifunkční hala architektů Aleše Buriana a Gustava Křivinky, jež získala nominaci na cenu Evropské unie za současnou architekturu Mies van der Rohe Pavilion Award za rok 2007.
„Smetanova Litomyšl ušla od svého prvního ročníku v roce 1946 pozoruhodnou cestu: ze dvou koncertů se stalo padesát pořadů doplněných dalšími desítkami doprovodných akcí, z přehlídky lokálního významu se proměnila v národní festival s významným mezinárodním přesahem a velkými ambicemi do budoucna. Je pro nás obrovskou ctí, že po této cestě můžeme se Smetanovou Litomyšlí jako generální partner jít společně již dvě desetiletí," uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva a generální ředitel České spořitelny.
Smetanova Litomyšl je největší festival klasické hudby v České republice a zároveň nejvýznamnější kulturní akce Pardubického kraje. Na každém ročníku Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se poprvé uskutečnil v roce 1946, účinkuje prakticky kompletní česká interpretační špička. Na festivalová vystoupení jsou však zváni i významní interpreti ze zahraničí, z nichž mnozí přijíždějí do České republiky poprvé.
Zdroj a foto: Smetanova Litomyšl, o.p.s.