Slunečné počasí a napínavé dostihy do Pardubic za víkend přilákaly 35 tisíc lidí…

Pardubice – Předpověď počasí několik dní před startem 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou naznačovala, že by letošní ročník legendárního dostihu mohlo na pardubickém závodišti sledovat několik desítek tisíc lidí. Předpoklady se naplnily a během celého víkendového dostihového festivalu se 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou závodištěm prošlo na 35 tisíc návštěvníků. U televizních obrazovek pak samotnou Velkou pardubickou sledovaly dva miliony a sto tisíc diváků.

Už prosluněná sobota přilákala do Pardubic zajímavý počet diváků, neděle ale pro ně byla lákavější. Brány pardubického závodiště se fanouškům dostihů otevřely už v osm hodin ráno, od půl deváté nedočkavci mohli sledovat veterinární přejímku koní startujících ve 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Areál závodiště se postupně naplňoval s přibývajícím časem a blížícím se zahajovacím ceremoniálem mítinku. „Hezké počasí přispělo k vyšší návštěvnosti, než byla v loňském roce. O rekordu ale hovoříme velmi opatrně, byť návštěvnost patří k nejvyšším za posledních deset let. V minulosti, konkrétně v 50. letech, kdy vítězil mjr. Miloš Svoboda, na závodišti bylo až 60 tisíc lidí. Tehdy totiž stály tribuny i na opačné straně závodiště. Přesto letošní číslo návštěvnosti patří k těm nejvyšším za poslední období a jsme za to návštěvníkům velmi vděčni," říká místopředseda představenstva a výkonný ředitel Dostihového spolku a.s. Martin Korba.

U televizních obrazovek, konkrétně na obou programech České televize, samotnou Velkou pardubickou sledovaly dva miliony a 100 tisíc diváků. Program ČT Sport nabídl sedmihodinový přenos, na tři hodiny se připojil i program ČT 1. Další diváci sledovali dostihy online, komentovaný přenos nabídl například i server Racing UK.

Návštěvníci letošního mítinku jen u terminálu sázkové kanceláře prosázeli více než 6 milionů korun, na samotnou Velkou pardubickou vsadili 2 miliony 645 tisíc korun. Nejvyšší výhra byla vyplacena sázejícím, kteří správně tipovali pořadí prvních tří koní v cíli 128. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, tedy Tzigane du Berlais – Hegnus – Stretton. Výherní podíl 72.080 korun si rozdělili dva sázející, každý z nich vyhrál 36.040 korun za 20 Kč vsazených. Nejvíce sázek bylo uzavřeno na koně No Time to Lose, následovaly sázky na koně Ange Guardian a Tzigane du Berlais.

K cestě na závodiště návštěvníci nejčastěji využívali vlastní dopravu, několik tisíc využilo také posilové spoje Českých drah i městského dopravního podniku. „Pokud diváci stáli v dopravní zácpě, omlouváme se jim. Na letišti, které sloužilo jako parkovací plocha s největší kapacitou, totiž došlo k požáru vozidla a museli jsme na čas příjezd na parkoviště uzavřít. Takovou situaci nelze předvídat. Řidičům děkujeme za trpělivost a pochopení. Chci také poděkovat hasičskému záchrannému sboru, kterému si podařilo situaci vyřešit relativně rychle," dodal Martin Korba

Zdroj: Dostihový spolek a.s.
Foto: Petr Šedivý – Facebook Dostihový spolek a.s.