Seniorce v nesnázích pomohli sociální pracovníci i strážníci

Pardubice – Terénní sociální práce není předpokládanou náplní práce strážníka. Přesto i tuhle roli strážníci v Pardubicích zastanou, když je potřeba. Na žádost záchranné služby, kterou zase o pomoc požádal známý starší ženy, se hlídka Městské policie Pardubice vypravila na sídliště nábřeží Závodu míru k 82leté osaměle žijící důchodkyni.

Dispečer záchranné služby poprosil strážníky o prověření situace na místě. Žena totiž byla čerstvě propuštěná z delší hospitalizace a telefonicky požádala svého známého o pomoc se zajištěním základních životních potřeb. Zpětné volání na její telefon už ale paní nepřijala. Strážníci tedy k bytu došli a ověřili, zda se ženě mezitím něco zlého nepřihodilo. Ukázalo se, že jediný problém je nový telefon, se kterým ještě majitelka neumí zcela zacházet a hovor tak nebyla schopna přijmout.  „Paní byla naštěstí v pořádku. Otevřela nám a pověděla, že jí zatím nic nechybí, ale jak je po propuštění z nemocnice zesláblá, měla obavu, že nebude schopna vlastními silami si zajistit ani nákup a životní potřeby," popsali situaci strážníci Miroslava Koudelková a Stanislav Dalecký.

Protože žena žije osaměle bez příbuzných, strážníci oslovili příslušný sociální odbor města Pardubice. Terénní pracovnice dorazila za hlídkou do bytu do půl hodiny. Domluvila se seniorkou zajištění aktuálních potřeb a také pomoc a návštěvy do dalších dní, aby na tuto dobu nezůstala zcela sama. Strážníci mezitím čas využili nejen k probrání životní situace, ale hlavně s praktickým seniorským vysvětlením ovládání nového dotykového telefonu. Zároveň pomohli seznámit se situací sousedy, kteří v případě potřeby také nabídli důchodkyni pomoc.

I toto jsou situace, které strážníci čas od času řeší. I tady můžeme říci, že jsme rádi byli součástí toho starostlivého kolečka pomoci, které se nakonec otočilo tím správným směrem.

Agresivní muž se v autobusu pustil do postiženého dítěte i revizorek. Zasáhnout museli strážníci

Člověka, který zcela nepochopil pravidla slušného chování, museli na autobusovém nádraží krotit až strážníci. 43letý muž v průběhu jízdy hrubým způsobem urážel matku s postiženým mladistvým chlapcem. Ženě například řekl, že takové, jako je její syn, by měli rovnou házet do pytle. Příval sprostoty neukončily ani dvě revizorky, které do sporu vstoupily a požádaly muže o předložení jízdního dokladu. Ten u muže absentoval, stejně jako jakékoliv vychování. Revizorky se dokonce pokusil odstrčit z cesty, ale ty se ho nezalekly a došlo na chvilkovou přetlačovanou. Vyhrocenou situaci ukončil až příjezd hlídky strážníků. Ukázalo se, že svého „siláctví" je muž schopen pouze vůči ženám a postiženému chlapci, proti mužům v uniformě už znatelně zvadnul. Strážníci jej vyvedli z omylu i z autobusu a jeho četné hrubé jednání vůči cestujícím i revizorkám předají k dořešení správnímu orgánu. 

Z nemocnice jel pár každý svou sanitkou. Paní domů, pán na záchytku

Do nemocnice museli zamířit strážníci. Ne snad kvůli ošetřování pacienta, ale kvůli krocení jeho doprovodu. V čekárně před ošetřovnou se usadil 68letý muž, který čekal na ošetření své partnerky a čas si krátil tím, že urážel ostatní pacienty i zdravotnický personál a pokoušel se na dlaždicích na podlaze o jakési výpady a mimo pravidla šachu, i společenského chování. Zábranami netrpěl ani v přítomnosti strážníků. Dechová zkouška u něj prokázala 3,5 promile alkoholu a ani na opakované výzvy ke zklidnění nereagoval. Tak se stalo, že zatímco jeho paní odvážela domů sanitka dopravní zdravotní služby, nemilého pána odvážel sanitní vůz městské policie pro převoz opilců na záchytnou stanici, odkud byl druhého dne propuštěn s účtenkou jak za pobyt, tak za své počínání. 

Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice