Rušno bylo dnes na základní škole v Chocni

Orlickoústecko – Na Základní škole Svatopluka Čecha v Chocni dnes bylo rušno. Důvodem bylo cvičení hasičů, které bylo zaměřeno na záchranné práce s vyhledáváním osob a likvidaci ohniska požáru.

Ve 3. nadzemním podlaží, konkrétně v učebně chemie došlo k nešťastné náhodě, a to pádu vzorků látek umístěných ve schválených skleničkách ze stolu na podlahu, kdy vzájemnou reakcí došlo ke vzniku požáru. Ten se ihned rozšířil na přilehlý manipulační stůl. Zároveň došlo ke značnému vývinu kouře, který se dále šířil na chodbu. Ve škole byla okamžitě učitelským sborem zahájena evakuace 426 žáků a 52 dospělých osob na venkovní volná prostranství v blízkosti budovy. Během evakuace čtyři žáci ztratili orientaci a ukryli se na nejbližším místě, které považovali za nejlepší.

„Po příjezdu první jednotky hasičů ještě probíhala samovolná evakuace. Hned jsem si přebral informace od ředitelky školy o počtu žáků a informaci, že čtyři žáci chybí," upřesňuje situaci na místě cvičení velitel zásahu nprap. Miloslav Havlík ze stanice Vysoké Mýto. „Rozhodl jsem, že je nutné zahájit zásah ve třetím nadzemním podlaží, kde bylo ohnisko požáru. Nasadil jsem také průzkumnou skupinu k vyhledání ztracených žáků," doplnil velitel zásahu.

Žáci byli postupně nalezeni, požár zlikvidován, zakouřenou budovu hasiči odvětrali. Po provedeném hasebním zásahu a záchraně osob bylo cvičení vyhodnoceno.

HZS-Pozary-SZ-Chocen-2004202206
« z 6 »

Cílem taktického cvičení bylo prověřit taktiku a řízení zásahu jednotek požární ochrany, jejich vzájemnou součinnost, znalost místních podmínek v základní škole Svatopluka Čecha v Chocni, prověřeno bylo radiové spojení v místě zásahu a pro zaměstnance školy byla předvedena i praktická ukázka použití ručních hasicích přístrojů při hašení požáru.

Autor: por. Bc. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje
Zdroj a foto:HZS Pardubického kraje