„Řada pacientů nejde s depresemi k lékaři. Domnívají se, že to není nemoc," říká primář psychiatrického oddělení

Pardubice – Konec starého a začátek nového roku bývá prostorem k tradičnímu bilancování. Máte pocit, že se vám nepovedlo nic nebo jen minimum z toho, co jste si na začátku předsevzali? Cítíte se mizerně a nevidíte světlo na konci tunelu? Přemýšlíte, jaký rozdíl je mezi depresí a pocity špatné nálady?

Těžkými depresemi trpí 5 % lidí

Depresemi trpí zhruba 5 % obyvatelstva. „Pokud bereme v potaz i lehké deprese, jde o 15 až 20 % populace," uvedl primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice Jan Kolomazník„Deprese patří k nejčastějším psychiatrickým onemocněním. V poslední době se v čím dál tím větší míře vyskytuje u mladších lidí. Nejvíce se objevuje u pacientů ve věku kolem 40 let," poznamenal Jan Kolomazník. „Tři čtvrtiny pacientů nejde s depresemi k lékaři, protože se domnívají, že to není nemoc. Málokdy se správně léčí, jen asi ve čtvrtině případů," řekl primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice.

Deprese mívají častěji ženy než muži

„Kromě smutné nálady je u deprese typická snížená aktivita, zhoršená schopnost se radovat, pokles zájmů i koncentrace a zvýšený pocit únavy. Člověk má menší sebevědomí a sebedůvěru, nevěří si, zažívá pocity viny, bezcennosti. Mohou se u něj rozvinout myšlenky na sebepoškození či sebevraždu," podotkl Jan Kolomazník a dodal, že deprese musí trvat určitou dobu, a to minimálně dva týdny. „Pokud podobné pocity cítíme den, dva, jde o běžné rozlady," sdělil primář, podle něhož deprese bývají dvakrát častější u žen než u mužů.

„U mužů je zase dvakrát častější vědomé, úmyslné ukončení života než u žen, a to takovým způsobem, že je vysoce pravděpodobné, že sebevražda bude skutečně dokonána. Často jde o oběšení, zastřelení, skok z výšky nebo pod vlak. Ženy volí spíše cestu, že spolykají větší množství prášků. Mnohdy jde jen o nepromyšlené, zkratkovité jednání po různých neshodách nebo o volání o pomoc," prozradil Jan Kolomazník.

„Sebevražda je v Evropě druhou nejčastější příčinou smrti u mužů ve věku 15 až 44 let a čtvrtou u žen ve stejné věkové kategorii," doplnil primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice. „Odhaduje se, že každým rokem spáchá sebevraždu milion lidí po celém světě a 10 až 15 milionů se o ni pokusí," přiblížil smutnou statistiku Jan Kolomazník.

Jsou antidepresiva návyková?

„Na depresi velmi dobře působí antidepresiva. Trvá však zhruba tři týdny, než začnou účinkovat. Řada lidí se bojí, že jsou návyková, že když je začnou brát, už je budou muset užívat do konce života. To je mýtus," zdůraznil primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice.

„Jestliže u některých pacientů antidepresiva nezabírají, máme k dispozici moderní přístroje k aplikaci elektrokonvulzivní terapie, tzv. elektrošoků, která působí poměrně rychle a má minimální nežádoucí účinky. Efekt se obvykle dostaví zhruba po týdnu," doplnil Jan Kolomazník.

Opakem deprese je mánie. „Člověk je nabitý energií, má pocit, že mu všechno jde rychle, vyvíjí zvýšenou aktivitu, nabyde dojmu, že nemusí tolik spát či přijímat potravu. Pak může začít nadměrně cestovat, utrácet a nadělá si spoustu nepříjemností včetně dluhů a z nich se potom obtížně dostává," uzavřel primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice. 

Zdroj a foto: Nemocnice Pardubického kraje