Ptačí chřipka potvrzena v komerčním velkochovu v Kosoříně

Orlickoústecko – Na území Pardubického kraje byla v úterý odpoledne potvrzena nákaza ptačí chřipkou v komerčním velkochovu v Kosoříně nedaleko Chocně. V chovu se nachází 73 tisíc kusů nosnic. Likvidace chovu bude zahájena s největší pravděpodobností ve čtvrtek ráno. Do sídla společnosti Mach se v úterý večer společně s ministrem zemědělství Markem Výborným vydal také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, aby se zástupci firmy řešili konkrétní opatření.

„Dnes dopoledne jsem byl informován ministrem zemědělství Markem Výborným, že byly odebrány vzorky na výskyt ptačí chřipky ve velkochovu společnosti Mach v Kosoříně u Chocně. O půl čtvrté odpoledne byla nákaza v chovu, který čítá 73 tisíc kusů drůbeže, bohužel potvrzena, což znamená nutnost likvidace celého chovu v rámci tohoto areálu. Vše nyní funguje v režimu Státní veterinární správy podle postupů, které byly pro tyto situace vytvořeny a léty prověřeny. V tomto ohledu se tedy neděje žádný nestandardní postup. Kolem ohniska tak bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V ochranném pásmu bude nutné provést soupis všech kusů drůbeže, a to včetně malochovů, v pásmu dozoru pak jen v případě komerčních velkochovů. Chci ubezpečit veřejnost, že rozhodně nebude docházet k likvidaci například domácího ptactva tak, jak tomu bývalo v minulosti. Prosím však všechny chovatele, aby velmi detailně sledovali svůj chov bez ohledu na velikost a v případě čehokoliv nestandardního ihned kontaktovali veterinární správu," uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že společnosti budou ze státního rozpočtu vyplaceny náhrady jak za chov, tak za ušlý zisk.

Veškeré aktuální informace k výskytu ptačí chřipky na území České republiky je možné najít na webu Státní veterinární správy ČR, ale také na webu Pardubického kraje. Samozřejmostí je informování starostů obcí dotčených oběma pásmy. Zároveň chceme zajistit co nejlepší informovanost občanů na vymezeném území," doplnil hejtman Netolický.

Autor: Mgr. Dominik Barták
Zdroj a foto: Pardubický kraj