První školní den pokazily v Pardubicích dvě nehody dětí. Obě se staly na přechodu
Pardubice – První školní den 4. září se v Pardubicích velice nepovedl, co se týká dopravních nehod s účastí dětí. Dvakrát záchranáři vyjížděli k dítěti sraženému motorovým vozidlem. V obou případech k tomu došlo na přechodu pro chodce. V obou případech se nehody obešly bez těch nejvážnějších následků, přesto v obou případech došlo ke zranění dítěte.
K první nehodě došlo v Pardubicích před desátou hodinou dopoledne v ulici Na Drážce. Holčičku na přechodu zde srazilo nákladní vozidlo. K druhé nehodě před čtvrtou hodinou odpoledne jen o pár set metrů dál v ulici Hůrka. Chlapce na odrážecí koloběžce na přechodu srazilo osobní auto přímo před hlídkou strážníků. Ti tak byli na místě okamžitě a poskytli pomoc. Chlapec z této nehody vyvázl naštěstí jen s odřeninami. Oběma nehodami a přesnou mírou zavinění se nyní zabývají dopravní policisté.
A my si teď pro jistotu připomeneme, jaké povinnosti mají účastníci provozu na pozemních komunikacích v souvislosti s přecházením vozovky, jak vyplývají ze zákona 361/2000 sb.
ŘIDIČ vozidla je POVINEN umožnit chodci, který je na přechodu nebo ho zřejmě hodlá užít, bezpečně vozovku přejít, nijak ho nesmí ohrozit či omezit. Ohrozit a omezit chodce nesmí řidič ani při odbočování mimo vozovku. To je třeba situace, kdy přejíždí vozidlem chodník k místu, které se nachází za ním – třeba parkoviště, myčka apod.
CHODEC je i na chodníku účastníkem provozu na pozemní komunikaci a proto je i on POVINEN sledovat provoz a předem se přesvědčit, zda je možno vozovku přejít tak, aby neohrozil sebe ani ostatní účastníky provozu. Nesmí vstoupit bezprostředně před přijíždějící vozidlo.
Obě tato pravidla platí zároveň a stejnou měrou.
Pro chodce dále platí, že nemohou vozovku přecházet kdekoliv. Je-li v místě vyznačený přechod nebo místo pro přecházení vzdálené do 50 metrů, jsou povinni jej využít. Řidičům je zase zakázáno před přechodem pro chodce parkovat blíže než ve vzdálenosti 5 metrů a v blízkosti přechodu předjíždět jiná vozidla. K přechodu se řidič musí blížit takovou rychlostí, aby stihl včas zastavit. Zastaví-li před přechodem jedno vozidlo, jsou povinni tak učinit i řidiči ostatních vozidel ve stejném směru i ve směru opačném.
U druhé nehody se chlapec pohyboval na odrážecí koloběžce. Jak je to s koloběžkou?
Malá odrážecí koloběžka (tedy ne koloběžka s elektrickým či jiným pohonem) je z pohledu zákona chápána jako chodec – stejně jako člověk na bruslích či invalidním vozíku. Na přechod tedy vjet může, ovšem opět jen za předpokladu, že dodrží všechny povinnosti, které na chodce v takovém případě klade zákon. Děkujeme, že tahle pravidla se svými dětmi ještě jednou proberete.
Autor: Bc. Jiří Sejkora – Preventivní a informační služba Městská policie Pardubice
Zdroj a foto: Městská policie Pardubice