Příhrádek oživí Multikulturní jarmark. Nabídne exotické kuchyně i spoustu hudby a tance

Pardubice – Na mnoha veřejných místech Pardubic se od 2. do 14. května 2023 koná dvanáctý ročník Multikulturního týdne. „Jde o festival rozličných kultur a jejich chutí. Nabízí prostor pro zajímavá setkání i neopakovatelné zážitky," uvedla Kamila Sejkorová, manažerka Informačního centra Evropské unie Europe Direct Pardubice. Tato organizace je hlavním pořadatelem festivalu, ve spolupráci s tradičními partnery a za finanční podpory Statutárního města Pardubice.

Jedním z vrcholů letošního Multikulturního týdne bude v pátek 12. května oblíbený Multikulturní jarmark. Od 14 hodin budou na pardubickém Příhrádku k dispozici prodejní stánky s fair trade výrobky z Mexika či kávou z Kolumbie. Potěšit vás mohou také třeba francouzské, ukrajinské, arménské a mongolské pochutiny i zcela exotická kuchyně z Pobřeží slonoviny.

Hosté z Mongolska, Ukrajiny i Ugandy 

Festival bude gradovat odpoledním komponovaným programem, který vypukne v 15 hodin. Na pódiu vystoupí s tradičním tancem mongolské tanečnice ze skupiny Sarnai (Růže). Tu vede již řadu let tanečnice a choreografka Sára z Mongolska. Opět nebude chybět ani mongolské hudební vystoupení.

Pěvecké a hudební pásmo inspirované tradicemi, folklorem i moderními styly nabídnou děti a dospělí z Ukrajiny, například zpěvák Andrij Pyrih nebo skupina Vulyk.

Neobyčejné zážitky přinese hudební i taneční vystoupení Ugandan Dancers Band. „Toto seskupení se po letech a účinkování po celém světě vrací do Pardubic. Těšit se můžete i na tanec s množstvím hliněných nádob doprovázený perkusemi," upřesnila za pořadatele Ivona Baklíková a dodala, že často do svého vystoupení Ugandan Dancers Band zapojuje též diváky.

Hudba z muzikálu Aladin i Balkán

HPM Dance Studio Pardubice se představí se dvěma choreografiemi volně inspirovanými kolumbijskou pohádkou Encanto a hudbou z muzikálu Aladin. „Ta vás zavede do Pohádek tisíce a jedné noci," podotkla Ivona Baklíková.

Závěr komponovaného programu bude patřit balkánskému triu Sarraf. To zahraje písně pocházející z různých koutů Balkánu. „Půjde o písně z hor, nížin a z kočovných povozů, které putovaly tuto rozmanitou krajinou. Predrag Duronjic se objeví i druhý den na pódiu Factory baru s dalšími hudebníky, kteří v Česku našli po válce v bývalé Jugoslávii svůj druhý domov," poznamenala organizátorka Multikulturního týdne.

Výtvarné workshopy na louce U Vokolků

Na louce u Knihovního centra U Vokolků budou pro rodiny s dětmi přichystané výtvarné workshopy od Základní umělecké školy Pardubice – Polabiny. Například kombinace výšivky a otisků folklorních florálních motivů na bílém plátně, včetně možnosti si vytvořit vlastní razítko nebo odeslat do světa pohlednici s renesančním sgrafitem. „U příležitosti 30. výročí partnerství Pardubic s holandským městem Doetinchenem pak bude možné vyrobit si odznáčky, ozdobit textilní batohy a namalovat keramiku s holandskými motivy," řekla Hana Svobodová, vedoucí úseku vnějších vztahů Magistrátu města Pardubic.

Přednášky: v hlavní roli Holandsko  

Nabitý program k 30. výročí partnerství Pardubic s Doetinchenem bude po celé odpoledne připraven v přilehlých prostorech Národního památkového ústavu.

Přednáška Holandsko všedně i nevšedně Kláry Manové, vystudované nederlandistky, bývalé asistentky nizozemského velvyslance v Praze, nás provede zajímavostmi z Nizozemí.

Holandsko nejen z paluby lodě představí Daniël Hagen – Čechoholanďan, skipper, celoživotní propagátor cestování po Holandsku.Přednáškový cyklus uzavře Tomáš Med. „Tento praktikující architekt a vysokoškolský pedagog část svých studií strávil v Nizozemí. S tamní architektonickou scénou zůstal v kontaktu i v následujících letech," uzavřela Hana Svobodová.

Autor: Tomáš Dvořák – Pardubice ŽIVĚ