Preventivní akce „Zebra se za Tebe nerozhlédne"

KRAJ – Policisté z Krajského ředitelství policie Pardubického kraje se každoročně snaží zvýšit bezpečnost chodců v silničním provozu a snížit dopravní nehodovost. Proto realizují různé preventivní akce, mezi které patří celorepublikový projekt s názvem „Zebra se za Tebe nerozhlédne". 

Podzimní část projektu bude probíhat v rámci Pardubického kraje od pondělí 4. září do pátku 8. září na vybraných místech napříč celým regionem. Policisté budou oslovovat chodce, především předškoláky a školáky u vybraných přechodů pro chodce v blízkosti školských zařízení a dotazovat se jich, zdali vědí, jak mají správně a bezpečně přecházet přes komunikaci po přechodu pro chodce. Pokud chodci na položené otázky policistům odpoví správně, obdrží od nich malý dárek související s dopravní tématikou. Školáky, kteří nastupují do první třídy, budeme učit, jak mají správně a bezpečně přecházet přes silnici.

Cílem projektu je preventivně působit na chodce a další účastníky silničního provozu, aby si osvojovali dodržování základních pravidel bezpečného přecházení vozovky. Stávající preventivně informační činnost cílená prioritně na bezpečí chodců při přecházení vozovky doplňuje pracovní sešit pro děti zaměřený nejen na bezpečnost v silničním provozu, ale také na osobní bezpečí. V tomto sešitě čeká na děti každý týden jedno téma navazující na aktuální roční období a s ním spojená úskalí (nejen) v dopravě. Děti se při práci se sešitem prostřednictvím různých úkolů, které podporují kreativitu, ověřují znalosti z českého jazyka a matematiky i všeobecné vědomosti, hravou formou se dozví nebo si zopakují, jak se pohybovat v provozu bezpečně v roli chodce, cyklisty, cestujícího v MHD či spolujezdce. Úkoly a tématy provede malé čtenáře oblíbená Zebra.

Obtížností úkolů odpovídá pracovní sešit zejména 3. a 4. třídám základních škol. Děti mohou se sešitem pracovat jak ve školním, tak v domácím prostředí. Využití proto může najít také ve školních družinách, domech dětí a mládeže, dětských domovech, volnočasových kroužcích, zájmových sdruženích, která se věnují bezpečnosti v dopravě a dopravní výchově.

Přehled míst, kde bude projekt „Zebra se za Tebe nerozhlédne" v kraji probíhat:

MěstoMístoTermínČas
PardubiceSlatiňany, ul. T. G. M.Pardubice, ul. Na DrážceDolní Roveň, u ZŠ4. září5. září5. září07:30 – 09:3007:30 – 09:0007:30 – 09:30
ChrudimChrudim, ul. U Stadionu7. září11:30 – 12:30
Ústí nad OrlicíLanškroun, ul. LorencovaÚstí nad Orlicí, ul. Tvartkova5. září6. září07:30 – 08:0007:30 – 08:00
SvitavySvitavy, ul. Riegrova6. září07:15 – 08:00

Autor: kpt. Bc. Daniela Mauerová, DiS. – Oddělení tisku a prevence KŘ Policie ČR
Zdroj a ilustrační foto: Policie ČR