Před 70 lety bylo v Litomyšli vytaženo první skleněné vlákno

Litomyšl – 15. října uplyne přesně 70 let od doby, kdy bylo v tehdejším litomyšlském podniku Vertex vytaženo první skleněné vlákno. Technologie se od té doby výrazně posunuly, nabídka se rozšířila a společnost Vertex přešla pod značku ADFORS CZ, skleněné vlákno se však v Litomyšli vyrábí nadále. Firma zde dnes zaměstnává 1 500 lidí a je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu.

První skleněné vlákno bylo v Litomyšli vytaženo 15. října 1952, ihned po dokončení výstavby závodu Vertex. Vzniklo tehdy využívanou dvoustupňovou výrobou, která byla energeticky náročnější než současná jednostupňová a vyžadovala nejprve vytvoření polotovaru v podobě skleněné kuličky. Ta byla následně dopravena k elektricky vyhřívaným platinovým píckám, kde došlo k roztavení a vytažení vláken. Přechod k efektivnější jednostupňové metodě začal až v roce 1995 s výstavbou nové tavicí vany využívající japonskou technologii. Poslední skleněná kulička byla do pece na dvoustupňové tavení vhozena o rok později.

Státní podnik Vertex byl zrušen roku 1990, o tři roky později byla společnost kuponovou metodou privatizována a v roce 1998 se začlenila do koncernu Saint-Gobain. V roce 2011 vznikla obchodní značka ADFORS CZ, pod níž firma nyní vystupuje. „Od roku 1952 jsme ušli velký kus cesty. Zatímco v padesátých letech se za rok vyrobilo zhruba 5,5 tuny skleněných vláken, dnes je to přes 70 tisíc tun. Rozšířili jsme také portfolio výrobků. Dříve se zde dělalo pouze skleněné vlákno, zatímco nyní máme 7 výrobních programů," říká výkonný ředitel ADFORS CZ Pavel Semirád. 

Rozhodně nejznámějším produktem, který litomyšlský závod v současné době vyrábí, je sklovláknitá textílie známá jako perlinka. Mezi řemeslníky se jí říká také vertexka. Uplatnění nachází na stavbě jako součást fasádních a zateplovacích systémů nebo interiérových omítek.

Skleněné vlákno z Litomyšle od začátku putovalo také do zahraničí. Do roku 1989 vyvážela společnost své výrobky především do zemí Východního bloku, poté se začala soustředit na západní trh a v současné době zásobuje všechny kontinenty světa kromě Antarktidy. „Motto ADFORSu zní ´silný díky lidem´. Ačkoliv tedy naše výrobky putují po celém světě, srdcem závodu je stále Litomyšl a místní obyvatelé, které zaměstnáváme. Jsme mu ostatně největším zaměstnavatelem," dodává Pavel Semirád.

1954-Tažírna-vlákna-závodu-01-Litomyšl
« z 7 »

ADFORS CZ si 70leté výročí prvního vytaženého vlákna připomíná po celý letošní rok. V červnu například litomyšlský závod uspořádal den otevřených dveří s mottem „táhneme to spolu už 70 let", kde si návštěvníci mohli prohlédnout výrobu skleněného vlákna a zároveň se zúčastnit soutěží typu štafety na 70 metrů či výstavby co nejvyšší věže postavené ze 70 kostek. Sedmdesát let skleněného vlákna připomněla také putovní výstava či speciální program v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. ADFORS CZ na něj jako překvapení mimo jiné pozval francouzskou zpěvačku Zaz.


Více o Saint-Gobain ADFORS CZ

Saint-Gobain ADFORS CZ (dříve Saint-Gobain Vertex) je předním výrobcem a zpracovatelem sklovláknitých pramenů v Evropě. Ve svých výrobních závodech v Litomyšli a Hodonicích u Znojma sdružuje primární výrobu skleněného vlákna i jeho následné zpracování. ADFORS CZ nabízí široké portfolio výrobků pro stavebnictví i průmyslové aplikace, jako jsou sklovláknité mřížky (perlinky) ADFORS Vertex®, pásky FibaTape® určené na spoje sádrokartonových desek, sklovláknité tapety Novelio® a výztuže do asfaltových vrstev GLASGRID®. ADFORS CZ zaměstnává více než 2.250 pracovníků. Roční obrat v roce 2021 dosáhl 8,9 miliard Kč.

Více informací naleznete na www.adfors.cz.

Autor: Kristýna Kutnarová
Zdroj a foto: EPIC Public relations / Saint-Gobain ADFORS CZ