Požár pily v Rokytnici v Orlických horách

Orlickoústecko – Před pondělní 22. hodinou byl na krajské operační a informační středisko HZS ohlášen požár objektu pily v Rokytnici v Orlických horách, na místo vyslal operační důstojník jednotky nejprve z druhého stupně požárního poplachu, následně pak i jednotky z třetího stupně.

Už při příjezdu hasičů na místo události byl požár v pokročilé fázi. Vzhledem k množství uskladněného hořlavého materiálu (např. dřevo, seno, tlakové lahve, svářecí soustava apod.) se dál rychle šířil i na obytnou část.Pohyb uvnitř objektu byl pro hasiče příliš nebezpečný, proto probíhal hasební zásah primárně zvenčí a za použití dýchací techniky. Pro dostatečnou zásobu a rychlou obměnu lahví se vzduchem do přístrojů přijela na místo posádka z centrální stanice Hradec Králové s protiplynovým kontejnerem.

Dostatečné množství hasební vody bylo zajištěno z čerpacích stanovišť, která vznikla na blízkých rybnících. Při zásahu došlo k lehčímu zranění jednoho z dobrovolných hasičů, byl ošetřen na místě.Před půlnocí byl požár lokalizován a jednotky pak dohašovaly celý objekt až do brzkých ranních hodin. Likvidaci požáru ohlásil velitel zásahu v 04:35 hod. Síly a prostředky byly v průběhu noci postupně redukovány, místo pak zůstalo pod dohledem dobrovolných jednotek.

Požár pily v Rokytnici v Orlických horách
« z 4 »

Na místě byl přítomen i vyšetřovatel hasičů, podrobné ohledání požářiště bude možné až dnes, za denního světla. Příčina vzniku požáru nebyla prozatím stanovena, škoda se bude podle předběžného odhadu pohybovat v milionech korun.Na místě zasahovali profesionální hasiči ze stanice Rychnov nad Kněžnou, Hradec Králové, profesionální podniková jednotka ŠKODA Kvasiny, a dobrovolné jednotky – JSDH Vamberk, Říčky v Orlických horách, Pěčín, Rokytnice v Orlických horách, Slatina nad Zdobnicí, Bartošovice v Orlických horách. V rámci mezikrajské výpomoci byly z Pardubického kraje vyžádány jednotky HZS Žamberk a JSDH Žamberk, Kunvald, Líšnice, Klášterec nad Orlicí. Družstvo z centrální stanice Hradec Králové drželo zálohu na rychnovské stanici pro případ jiné mimořádné události.

Zdroj a foto: HZS Královehradeckého kraje