Poezie i próza Miloně Čepelky v Poediu Východočeského divadla

Pardubice – Východočeské divadlo Pardubice chystá poetický večer věnovaný básnickým i prozaickým textům známého herce a cimrmanologa Miloně Čepelky. Premiéru pořadu s názvem Miloň Čepelka básník uvede v pondělí 20. února na své nejmenší scéně, v Poediu v klubu. „Pořad bude literární poctou tomuto renesančnímu muži, který sice neumí vyměnit kolo u auta, ale dokáže vleže napsat verše tak krásné, díky kterým čtenář zapomíná na vše, co ho tíží," říká autor komponovaného pásma, dramaturg Ladislav Nunvář

Miloň Čepelka, rodák z Pohoří u Opočna, který celý život zůstává věrný východním Čechám, je znamenitým básníkem, prozaikem, scenáristou a textařem. „Psal texty například pro Viktora Sodomu, Helenu Vondráčkovou, Evu Pilarovou nebo Martu Kubišovou, pro niž otextoval píseň, která má svůj původ v 16. století. A právě Dobrodružství s bohem Panem je jedním z jeho nejznámějších písňových textů," připomíná Ladislav Nunvář. 

Miloň Čepelka je také podepsán pod celou řadou povídek, novel i románů. „Jak už názvy některých jeho děl napovídají, například Příliš mnoho pohřbů, Nebožtík na rynku, Monology k živým mrtvým, A jestli neumřel, zabývá se v nich tématem smrti. Ale není se čeho bát, na toto vážné téma nahlíží s humorem sobě vlastním," tvrdí Ladislav Nunvář. 

Čepelkovy texty, mimo jiné i haiku, ve kterých opěvuje přírodu, lásku, ale také kriticky i vtipně hodnotí dnešní dobu, budou v Poediu číst Jindra Janoušková a Ladislav Špiner, za klavír usedne Josef Picek, jenž pro tento večer zhudebnil jeden z básníkových sonetů. 

„Účast na premiérovém večeru přislíbil sám Miloň Čepelka, jenž ochotně souhlasil i s autogramiádou svých knih, které dodá knihkupectví Kosmas," uzavírá Ladislav Nunvář. 

Autor: Radek Smetana
Zdroj a foto: Východočeské divadlo Pardubice