Pernštejni dorazili na Zámek Pardubice s mírným zpožděním, ale v plné parádě

Pardubice – Otevření prohlídkového okruhu Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách je pro Pardubický kraj první vyvrcholením rozsáhlých rekonstrukcí na Zámku Pardubice, který je více než 20 let v krajském majetku. Dalšími etapami budou společenský sál podle návrhu Evy Jiřičné a návštěvnické centrum podle návrhu Petra Všetečky.

„Nový prohlídkový okruh je součástí rozsáhlé rekonstrukce interiérů a exteriérů jak v paláci, tak v části hospodářských budov, v čp. 2 za celkem 157 milionů korun. Stavební práce za od firmy Archatt byly hotové už v loňském roce, ale nepovedl se nám výběr dodavatele zařízení expozice a kvůli soutěžení nového se otevření téměř o rok zpozdilo," uvedl náměstek hejtmana pro investice a kulturu Roman Línek a pokračoval: „Dnes otevíraná expozice, která je v historii Pardubického zámku opravdu přelomová, má hodnotu 25 milionů korun. V tom jsou zahrnuta i veškerá umělecká díla, řemeslné výrobky a třeba i všechny makety zbraní v perštejnské zbrojnici. Kromě 1,5 milionu korun z evropských fondů zaplatil veškeré náklady na expozici Pardubický kraj." Novým dodavatelem řemeslných prací byla firma Kmošek & Kmošek.

Zástupci Pardubického kraje spolu s historiky a architekty řadu let přemýšleli, jak v rámci muzea prezentovat zámek jako historické sídlo. Problémem bylo to, že se sice zachovala architektura, část nástěnných maleb, ale kromě dubové truhly v podzemí žádný mobiliář, ze kterého by šlo poskládat takzvané zámecké pokoje.  „Rozhodli jsme se proto, že sáhneme k takovému uměleckému a řemeslnému pojetí místností. A navrhli jsme vybavení, které už na zámku může zůstat i při dalším doplňování expozic v budoucnu. Máme tu erbovní síň, nově namalovanou rodovou galerii, domalované nástěnné obrazy… Je tu na 25 nových autorských děl, která jsou v dialogu s renesancí. Přitom jsme si dávali záležet na kvalitě materiálů, řemesel i uměleckého zpracování, a v tom je tato expozice myslím výjimečná," uvedl architekt výstavy Petr Všetečka.

Další dva zmiňované projekty jsou ve fázi dokončování prováděcí projektové dokumentace a v příštím roce by se mohli soutěžit jejich dodavatelé.

Možná-podoba-nástěnných-maleb
« z 8 »

Autor: PhDr. Zuzana Nováková
Zdroj a foto: Pardubický kraj