Pečujete neformálně o své blízké? Kraj nabízí pomoc…

KRAJ – Přáním každého člověka je setrvat i ve stáří či nemoci co nejdéle v přirozeném prostředí. V případě, kdy dojde ke zhoršení jeho zdravotního stavu a člověk sám již nezvládá péči o svoji osobu, vyhledává pomoc v prvé řadě u své rodiny a blízkých. V Pardubickém kraji jsou stovky takzvaně neformálních pečujících, kteří zajišťují péči o své blízké v domácím prostředí. A právě pro ně jsou určeny semináře na Krajském úřadu v Pardubicích.

"Pokud se člověk rozhodne pečovat o své blízké v domácím prostředí, bere na sebe nelehký úkol – zvládnout fyzicky i psychicky náročnou péči, sladit tuto péči se zaměstnáním a chodem rodiny," říká radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola a pokračuje: „Chceme proto neformálně pečující osoby podporovat. Je to jednak formou vzdělávání, dále pak zlepšováním osvěty o dostupných a důležitých informacích, ale také dostatečnou sítí sociálních služeb, které budou reagovat na potřeby pečujících."

Pro neformální pečující jsou připraveny 25. března dva semináře, a to buď dopoledne od 10 hodin, nebo odpoledne od 13:30 hodin. Účastníci zde dostanou základní rozhled v péči o blízkou osobu, dozvědí se, jak postupovat a kam je možné se obrátit  při zahájení péče, jaké další možnosti pro neformální pečující existují, jaké profesionální služby mohou využít, a také praktické tipy, jak péči co nejlépe zorganizovat a zvládat s ohledem na vlastní potřeby pečujících osob. Semináře realizuje Fond dalšího vzdělávání ve spolupráci s Krajským úřadem Pardubického kraje a uskuteční se na Komenského náměstí 120 v místnosti C 202.

Semináře jsou určeny nejen pro pečující, kteří se nalézají na počátku péče, ale i těm, kteří se již jakýmkoliv způsobem na domácí péči o svého blízkého podílí.  Účast na semináři je zdarma. Přihlásit se můžete telefonicky:  Dagmar Solnářová +420 776 745 430; Jitka Gottliebová +420 770 144 571 (máte-li ke kurzu a jeho organizaci dotazy, neváhejte a kontaktujte výše uvedené osoby),  či e-mailem pecovatele@fdv.cz (do e-mailu, prosím, uveďte své jméno, telefonní kontakt a čas, kdy se chcete semináře zúčastnit).

Zdroj a foto: Pardubický kraj