Pardubické letní kino Pernštejn podvanácté: Nové místo, Program a Expanze!

Pardubické letní kino Pernštejn – největší podnik svého druhu v republice i ve střední Evropě –otevře dnes večer už podvanácté své brány. A jeho dvanáctý ročník přinese kromě dvouměsíčního filmového maratonu i spoustu novinek a překvapení. Tím prvním bude už úvodní večer, který se má stát velkou Andělskou slavností!

Celé letní kino totiž otevře snímek Anděl Páně 2. Osobně jej přijede uvést režisér Jiří Strach a právě tematika tohoto úspěšného pohádkového opusu inspirovala organizátory ke koncepci úvodního večera: "Hodně lidí se nás ptalo, proč začínáme právě „zimní" pohádkou, ale tu jsme vybrali zcela záměrně", říká jeden ze zakladatelů PLKP Jan Motyčka. „Jednak vždy startujeme úspěšným českým titulem, jednak jsme chtěli úvodní večer pojmout jako velkou slavnost. A co jiného může evokovat důvody k oslavám, než andělé, harmonie a láska", dodává s úsměvem. „Proto jsme se rozhodli kino zaplnit anděly doslova i do písmene – promítnout andělský film, přivítat andělského režiséra a vyzvat naše příznivce, aby sami přišli v andělském hávu. A každý, kdo bude převlečen za anděla, dostane od nás jako pozornost popcorn zdarma", dodává Jan Motyčka. Tematických večerů bude ostatně během prázdnin v kině mnohem více, jejich náplň ale zatím organizátoři tají.

Rozsáhlejší doprovodný program

Co ovšem netají, je změna místa i programu. Letní kino se totiž po exilových letech u Skateparku vrací zpět do centra města, do bezprostřední blízkosti Tyršových sadů, do lokality patřičně romantické, ale zároveň natolik velké, aby poskytla dostatečné pohodlí všem návštěvníkům a nerušila přitom místní obyvatele. Areál bude komfortnější co do velikosti i počtu míst a také projekce samotné doznají značných změn. Pořadatelé totiž výrazně inovovali technické vybavení a k dispozici bude nejen velké promítací plátno, ale i projekční technika a ozvučení, srovnatelné s multikinem. Připraven je i rozsáhlejší doprovodný program, speciální workshopy, tvůrčí dílny a výstavy, např. výstava filmových plakátů, které nakreslily děti z pardubických škol během letošního Febiofestu.

Dvanáctka v letošním ročníku PLKP ovšem přinesla i další výraznou změnu: expanzi do dalších měst republiky. „Dvanáctka je odpradávna vnímána jako magické číslo, protože symbolizuje uzavřenost cyklů. Rok má dvanáct měsíců, den i noc mají po 12ti hodinách, dvanáct je znamení zvěrokruhu. Pardubické letní kino Pernštejn se letos koná po podvanácté a to, že právě v roce 12 začínáme naše kino vyvážet i do dalších měst, je víc než symbolické", říká druhý ze zakladatelů a organizátorů PLKP Tomáš Drechsler. „Ona dvanáctka je pro nás magická nejen kvůli číslu samotnému. Představuje skutečně jakési dokončení cyklu, protože během předchozích 11ti let prošlo letní kino řadou proměn, které jej vybrousily a daly mu současnou podobu a tvar, a skutečnost, že letos poprvé expandujeme i za hranice Pardubic i kraje, je jen přirozeným vyústěním našich předchozích snah. Je to pro nás znamení, že naše práce má smysl, že se v našem letním kině pořád líbí nejen divákům, ale i filmařům, kteří sem rádi jezdí, a také těm, kdož nás pravidelně podporují a každé léto se jako partneři nebo sponzoři do Pardubického letního kina vracejí", uzavírá Tomáš Drechsler.

Pardubické letní kino Pernštejn bude v novém prostoru poblíž Tyršových sadů promítat od 30. června do 3. září. Projekce jsou zdarma a v červenci začínají ve 21.30 a v srpnu ve 21 hodin. Výraznou změnou je také změna filmových pondělků, které budou letos zasvěceny animovaným filmům.

Více o programu na www.letni-kino.cz.