Pardubická sezona na Dostihovém závodišti má jasné obrysy…

Pardubice – V polovině března začala „letní" sezona na pardubickém závodišti. Na kolbiště se poprvé vydali účastníci veřejných tréninků. Další akce na sebe nenechají dlouho čekat. Současně s rozjezdem programu začínají také práce na dostihové dráze a v areálu a finišují jednání s partnery.

Veřejné tréninky parkurového skákání jsou tradiční „otevíračkou" pardubické sezony. Poslední březnovou sobotu na ně navážou zkoušky základního výcviku jezdce ve spolupráci s Českou jezdeckou federací a uskuteční se také další turnaj v extrémním golfu dvojic. Duben bude patřit vozatajům a jezdcům všestrannosti. „Military překážky už rozmísťujeme po závodišti tak, abychom jezdcům nabídli atraktivní terénní jízdy. Současně pracujeme na dostihové dráze, jako každé jaro. Pozornost věnujeme cílové rovině, kterou čeká revitalizace pro Zimním sportovním parku Nadace pro rozvoj města Pardubice," popsal nejaktuálnější stav na závodišti Martin Korba, místopředseda představenstva Dostihového spolku a.s.

Ledovou plochu zimního parku dodavatelská firma demontovala v třetím březnovém týdnu. Po odstranění pískového podloží, na kterém plocha stála, byly tzv. lučním smykem vyrovnány půdní nesrovnalosti. „To se týká nejen cílové roviny, ale celé dostihové dráhy. V cílové rovině od začátku tohoto týdne začneme s hnojením speciálním hnojivem pro sportovní a okrasné trávníky, které pomáhá k rychlejšímu růstu trávníku. Současně vysejeme také osvědčené travní semeno z řady tzv. modrých směsí. Tyto odrůdy mají vynikající start po zasetí a silné odnožování," vysvětlil práce Jiří Janda, správce dráhy. Vše bude přikryto tenkou vrstvou kompostu. „Podle vývoje počasí vše případně pokropíme a na noc budeme přikrývat netkanou travní textilií."

Na dostihové dráze tým lidí pracuje také na omlazování keřů či opravách překážek. Kde bude potřeba, bude doseta tráva, kterou bude nutné už za několik dnů poprvé posekat. První dostihový den se koná 8. května. Dostihovou dráhu přebírá komise, která schvaluje její regulérnost.

Pracujeme také mimo dráhu. Například na tribuně B jsme vyměnili okna, čekají nás drobné opravy tribun atd. Nevzdáváme lobbing za nové kolbiště," dodal Martin Korba.
Představenstvo společnosti a město Pardubice finišují také ve vyjednávání některých partnerství. Ve hře je také podpora ze strany státu, konkrétně například ministerstva zemědělství. „Dotahujeme také jednání, která finančně zabezpečí hladký průběh sezony. Jsou vypsané propozice, připravujeme devět dostihových dnů. Velká pardubická se poběží v říjnu o 5 milionů korun jako v předchozích letech. Přihlášky na tento legendární dostih jsou 9. května," doplnil ještě Martin Korba. Dostihový spolek a.s. jedná také s Českou televizí na televizních záznamech a přenosech dostihových dnů.

Kompletní termínová listina je k dispozici na webových stránkách závodiště www.zavodistepardubice.cz, kde jsou zveřejněny také propozice dostihů a nejbližších sportovních soutěží a další potřebné informace. Prostřednictvím webu lze také nakupovat vstupenky na všechny dostihové dny včetně Velké pardubické a na výstavu Koně v akci. Vstup na sportovní akce je zdarma.

Zdroj a foto: Dostihový spolek a.s.