Pardubice zítra otevřou centrum pro příjem humanitární pomoci…

Pardubice – Město Pardubice připravuje zřízení centra pro příjem humanitární pomoci pro Ukrajinu. Otevře se v úterý po obědě. Lidé však mohou dál nosit přikrývky, potraviny, oblečení i trvanlivé potraviny i na další místa ve městě. Dnes ve 14:00 se také otevřelo nové sběrné místo na starém vlakovém nádraží.

„V Pardubicích během víkendu lidé nosili humanitární pomoc například do kostela Panny Marie Bolestné, tam však mají organizátoři problém s prostorami i příjezdem aut. Domluvil jsem se s Vodovody a kanalizacemi, že během dneška uvolní své garáže s vjezdem z Milheimovy ulice. Tam budeme humanitární pomoc směřovat od zítřejšího odpoledne," řekl náměstek primátora Jan Nadrchal.

„Rozhodně nebudeme nikomu bránit v organizování sběru humanitární pomoci, tímto krokem chceme koordinovat aktivitu našich občanů. V centru budou pomáhat dobrovolníci a dobrovolní hasiči a sebrané věci budeme posílat do krajského skladu humanitární pomoci, odkud budou distribuovány podle aktuálních potřeb," dodal náměstek primátora Petr Kvaš.

Další nové sběrné místo, jehož vznik inicioval pardubický Rotary club, odedneška funguje na starém nádraží v Havlíčkově ulici. Odkud bude pomoc pro obyvatele Ukrajiny odvážena mimořádnými vlaky, které pravidelně směřují do západoukrajinského Čopu, odkud přivážejí do České republiky válečné uprchlíky. „Každá pomoc je vítána. Aktuálně jsou na Ukrajině potřeba léky, obvazový a fixační materiál, spací pytle a potřeby pro nouzové ubytování, teplé zimní oblečení, přikrývky, trvanlivé potraviny, kojenecká výživa a podobně," připomněl náměstek Kvaš.

Na rozdíl od materiální pomoci město nepřipravuje žádnou finanční sbírku pro Ukrajinu. Je toho názoru, že každý, kdo chce válkou zkoušené zemi finančně pomoci, by se měl zapojit do některé z již organizovaných a prověřených sbírek. (https://www.pardubickykraj.cz/pomoc-ukrajine/115565/sbirky-a-humanitarni-pomoc-ukrajine)

Zdroj a foto: Magistrát města Pardubic